AKCE: Protest proti krádeži pralesa v Papui-Nové Guineji

Novinka - 25 října, 2011
K nenásilnému protestu místních obyvatel proti drancování pralesa na Papui-Nové Guineji se včera ráno připojila posádka naší lodi Esperanza. Greenpeace přijelo do nádherné a odlehlé provincie Pomio na pozvání místních obyvatel, kteří s pralesem přicházejí i o svůj domov. Kvůli novému systému pronájmu půdy dochází k nevídané devastaci a dřevo mizí doslova před očima.

Greenpeace pozvali místní obyvatele, kteří jsou zoufalí ze současné situace. Těžařské společnosti, které jsou často obviňovány z korupce, odvážejí dřevo z místního pralesa a zároveň i jejich domov, avšak lokální vláda s tím vůbec nic nedělá.

Spolupracujeme proto s koalicí neziskových organizacíobčanských iniciativ a místních dřevařských odborů. Společně vyzýváme k ukončení celého devastačního a podvodného systému pronajímání půdyk ochraně pralesů na Papui-Nové Guineji i práv občanů. Včerejší akce posílila tlak na nového premiéra Petera O’Neila, aby toto drancování zastavil.

Přes dvě stovky rodin z 10 vesnic se proto sešly k nenásilnému protestu na silnici, po níž jezdí náklaďáky s vytěženým dřevem. Na místě pak rozvinuli transparenty s výzvami „Zachraňte naši tradiční zemi“ a „Stop drancování země“. Někteří z nich na místo přišli až ze vzdálených vesnic, aby vyjádřili své obavy.

 

Za současnou kritickou situaci může nový systém pronajímání půdy, kdy vláda poskytuje licence pro „speciální zemědělství a komerční účely“. Těžební společnosti a zemědělské koncerny tak získávají právo těžit a prodávat místní dřevo na 99 let. Smlouvy jsou však často falšované a výjimkou není ani zneužívání jmen malých dětí. Tradiční obyvatelé území smí zůstat ve svém domově pouze se svolením držitele licence.

Kvůli tomu bude zničeno přes 5 milionů hektarů ze zbývajícího pralesa na Papui-Nové Guineji a také domov a živobytí stovek tradičních obyvatel. Přitom přes 60 % zdejších pralesů již bylo průmyslovou těžbou a zemědělstvím zlikvidováno. Novým nájemním systémem se situace ještě zhoršila.

„Kradou nám naši zemi a ničí náš prales a nikdo se nás nezeptal na svolení. Tento systém pronájmů musí být zastaven, jinak přijdeme na 99 let o domov a živobytí a o prales jednou provždy,“ řekl Paul Palosualrea, který žije v ohroženém místě a vede protest v Pomiu.

Podle australského zpravodajského serveru ABC před dvěma týdny zaplatila nechvalně proslulá malajská těžařská firma Rimbunan Hijau policii, aby letěla do provincie Pomio a umlčela protestující obyvatele. Mlátili lidi klínovými řemeny a klacky, mladé muže zamkli do kontejnerů.


Podepište petici ACT NOW za ukončení drancování pralesa v Papui-Nové Guineji

(ACT NOW je místní nezisková organizace a partner Greenpeace v Papui-Nové Guineji)

FSledujte plavbu Esperanzy