Francie zakázala nebezpečný bisfenol A v kojeneckých lahvích, české ministerstvo zdravotnictví stále mlčí

Novinka - 12 května, 2010
12.5.2010 - Francie v pondělí zakázala prodej kojeneckých láhví, které obsahují nebezpečnou látku bisfenol A (BPA). Tato látka se běžně nachází ve výrobcích denní potřeby vyrobených z polykarbonátových plastů včetně kojeneckých lahví. Zákaz BPA v kojeneckých lahvích přijala jako první Kanada, následovalo jí zatím pět států USA, Dánsko a tento týden i Francie. Česká ministryně zdravotnictví na výzvu Greenpeace zakázat bisfenol A ve výrobcích pro děti zatím neodpověděla.

Greenpeace požaduje neprodlený zákaz Bisfenolu A v kojeneckých lahvích.

Bisfenol A je klasifikován jako reprotoxická látka a endokrinní disruptor (látka narušující funkci hormonů) a je spojován s celou řadou zdravotních dopadů – s nárůstem neplodnosti, zvýšeným rizikem onemocnění rakovinou, včetně rakoviny prsu a prostaty, cukrovkou, astmatem a řady dalších chronických či nevratných zdravotních problémů, často již při velmi nízké hladině expozice. 

Do lidského organismu se může dostávat uvolňováním z produktů, které BPA obsahují.  „Největší riziko představuje BPA pro děti a kojence, proto již řada států zakázalo prodej výrobků pro děti do tří let určených pro styk s potravinami. Greenpeace vyzvalo v polovině dubna ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou, aby přistoupila ke stejnému kroku, avšak ministryně k naší výzvě zatím mlčí, “ vysvětluje Jan Freidinger z Greenpeace ČR a dodává: „Malé děti jsou nejcitlivější a zaslouží si maximální ochranu, proto by ministryně Jurásková neměla otálet a prosadit zákaz, který by ochránil kojence a batolata před zbytečnými zdravotními riziky.“

Tento krok k ochraně veřejného zdraví by zároveň nepřinesl žádné významnější náklady průmyslu a je plně v souladu s principy prevence a předběžné opatrnosti, kterými se v České republice a Evropské Unii řídí politika ochrany veřejného zdraví.

Speciální stránky o endokrinních disruptorech

Podrobné informace o kampani Greenpeace, endokrinních disruptorech, Bisfenolu A, zdravotních rizicích a možných řešeních. Legislativa, prameny, studie ke stažení. A mnohem víc... Navštivte stránky www.hazardshormony.cz.

Podpořte Greenpeace

Pro zachování nezávislosti v našich postojích a činech nepřijímáme žádné finanční dary od států, politických stran, firem a ani od nadací, které jsou s nimi spojeny. Proto je práce Greenpeace možná jen díky lidem, jako jste Vy. O možnostech podpory Greenpeace ČR se dozvíte zde.

Témata