Pomozte nám, ať si Facebook odebere uhlí ze svých přátel

Novinka - 16 září, 2010
Mark Zuckerberg je ředitelem Facebooku. Mark na svém facebookovém profilu neuvádí, v jakém je vztahu, ale pokud by tak učinil, měl by uvést, že „ve vztahu s uhlím". Tato milostná pletka začala v lednu, kdy Zuckerberg oznámil, že postaví úložiště dat v Prinevillu ve státě Oregon, a vybral uhlí jako zdroj pro jeho napájení. Nadto oznámil, že zdvojnásobí kapacitu úložného zařízení, čímž se také zdvojnásobí jeho závislost na uhlí. Bylo to rozhodnutí Zuckerberga skočit rovnýma nohama do uhlí, spíše než zvážit další alternativy, jako jsou vítr nebo slunce. A to nás dovedlo k vlastní intervenci.

Pojede váš Facebookový profil na uhlí ?

Členy naší protestní skupiny se stalo více než půl miliónu lidí. Pokud se chcete také připojit a obdržet novinky o kampani,  přihlaste se prosím  zde.

Stručně řečeno, požadujeme od Facebooku, aby se zbavil závislosti na energii z uhlí a zavázal se používat 100% energie z obnovitelných zdrojů, snížil svou uhlíkovou stopu a pomohl tak předejít katastrofickým následkům způsobeným změnou klimatu.

Facebook a uhlí
V dubnu letošního roku oznámil Facebook, že v americkém Oregonu postaví nové obří datové centrum, plné moderních a úsporných počítačů, které budou sloužit stovkám miliónů uživatelů této virtuální sociální sítě. Ale společnost plánuje pohánět celé centrum energií z
uhelných elektráren - ano, z toho nejšpinavějšího zdroje energie a největšího jednotlivého zdroje skleníkových plynů na světě.

Facebook se může rozhodnout, kde postaví své základny; od koho bude nakupovat energii a jak využije sílu své značky k propagaci politiky, která propaguje zelenou energii.

S mocí, kterou Facebook má, se může bez rozpaků zavázat k tomu, že přestane využívat špinavou energii z uhlí a ukáže celému IT sektoru, kudy vede cesta.

Naše  IT klimatická kampaň
Greenpeace vede již více než pět let kampaň, která ozeleňuje celý elektronický a  IT průmysl. Problém vztahu Facebooku a uhlí je typický pro celý IT průmysl a je spojený se vzrůstající poptávkou po energii v tomto sektoru. Podle současného tempa růstu lze odhadnout, že datová centra a telekomunikační sítě, dva základní komponenty, na kterých je existence Facebooku závislá, budou v roce 2020 spotřebovávat 1.963 miliard kilowattů. To je více než trojnásobek toho, kolik činí jejich současná spotřeba a více než spotřeba Francie, Německa,
Kanady a Brazílie dohromady.

Seznam kroků, které by měl Facebook učinit:

1. Zavázat se přestat používat špinavou energii z uhlí

2. Využít svou kupní sílu a vybírat si pouze energii z obnovitelných a
čistých zdrojů

3. Vystupovat na podporu odpovědné klimatické a energetické politiky
na lokální, národní i mezinárodní úrovni a zajistit, aby se
vzrůstající poptávkou IT sektoru po energii, vzrůstal i podíl obnovitelných
zdrojů energie.

4. Veřejně sdělovat tyto informace, ať mají milióny uživatelů Facebooku možnost se dozvědět, že tato společnost je „klimatickým lídrem".

 

Je libo profilový obrázek na váš facebookový účet ?

 

 

Podpořte Greenpeace

Pro zachování nezávislosti v našich postojích a činech nepřijímáme žádné finanční dary od států, politických stran, firem a ani od nadací, které jsou s nimi spojeny. Proto je práce Greenpeace možná jen díky lidem, jako jste Vy. O možnostech podpory Greenpeace ČR se dozvíte zde.