Greenpeace připomněli politikům jejich úlohu na klimatickém summitu při královské galavečeři

Novinka - 18 prosince, 2009
Jen několik málo hodin před závěrem klimatické konference OSN leží osud naší planety v rukou světových lídrů, kteří se včera sjeli do Kodaně.

Delegace Greenpeace pronikla na královskou galavečeři

Dánská královna včera pořádala pro hlavy států galavečeři a bylo by nefér, kdyby mezi hlavami států, kteří byli pozváni, chyběli reprezentanti celé planety. Dva aktivisté Greenpeace se na večeři pozvali, aby státníkům připomněli, že je načase, aby v poslední den konference jednání o budoucnosti ochrany klimatu postoupilo správným směrem. Poté, co na slavnostní galavečeři dorazili, roztáhli dva transparenty s nápisem „Politici mluví - Lídři konají“.

Zastupovali 11 milionů příznivců Greenpeace s požadavkem, aby světoví lídři přijali za výsledky summitu osobní zodpovědnost a přišli se spravedlivou, ambiciózní a právně závaznou dohodou.

Až doposud totiž průmyslové země nepředvedly nic, co by jednání alespoň přiblížilo k dosažení dohody, která zabrání, aby se změny klimatu vymkly kontrole. Nedostatek akce ze strany rozvinutých států odsuzuje miliony lidí k neustále narůstajícím následkům klimatického chaosu.

„Nemůžeme je nechat odjet s takovým výsledkem. Před dvěma lety nám slíbili, že letos v Kodani bude vyjednána skutečná dohoda, která zachrání klima. Ten okamžik, kdy mají světoví vůdci dostát svým slibům a podepsat dohodu s dlouhodobým financováním a ambiciózním omezením emisí, která bude právně závazná, právě nastal“, řekla Lucie Jakešová, konzultantka Greenpeace pro oblast klimatu.

Témata