Greenpeace se připojuje ke Globálnímu dni akcí 10/10/10

Do Globálního dne akcí na ochranu klimatu se zapojí i domácnosti v Horním Jiřetíně, dobrovoníci v Ústí nad Labem nebo studenti francouzského lycea v Praze

Novinka - 10 října, 2010
Dobrovolníci Greenpeace budou v neděli 10/10/2010 v rámci Globálního dne akcí na ochranu klimatu „10/10/10“ v hornojiřetínských domácnostech vyměňovat klasické žárovky za úsporné. Celkem mají k výměně připraveno 200 kusů kvalitních úsporných žárovek spolu s brožurkou „36 tipů jak šetřit energií“.

Dobrovolníci Greenpeace se přidali ke Globálnímu dni akcí "10/10/10". Pro akci si symbolicky vybrali Horní Jiřetín. V místních domácnostech vyměnili celkem 200 klasických žárovek za úsporné.

Hornojiřetínští s každou vyměněnou žárovkou sníží energetickou náročnost svých domácností, přispějí k ochraně klimatu a uleví své peněžence. Jedna úsporná žárovka o výkonu 20 W nahradí klasickou 100 W žárovku. 200 vyměněných úsporných žárovek tak po dobu své životnosti ušetří 96 000 kWh, 96 tun oxidu uhličitého a za nespotřebovanou energii je tak možné ušetřit celkem 417 000 Kč.

Cílem akce je názorně ukázat, že energii můžeme ušetřit každý den, na každém kroku třeba i ve své domácnosti – například výměnou žárovky, zateplením domu nebo používáním energeticky účinných spotřebičů.

Horní Jiřetín je příjemné, moderní a rozvíjející se dvoutisícové město, o jehož zbourání usilují uhlobaroni a jejich těžební společnosti, aby se dostali k uhlí pod ním.

Uhlí pod Horním Jiřetínem však není potřeba, což potvrdila i letos zveřejněná teplárenská koncepce energetická koncepce „Chytrá energie“, která ukázala, že české domácnosti a průmysl mohou mít dostatek energie, aniž bychom museli rozšiřovat uhelné doly či zvyšovat naši závislost na dovozu ruského plynu (více o Chytré energii na www.chytraenergie.info). Že je možné topit, a přitom nevyhánět lidi z jejich domovů potvrzuje i teplárenská koncepce "Čisté teplo".
 
Akce v Horním Jiřetíně je jednou z ohlášených 7176 akcí ve 188 zemích světa. Vše o iniciativě 10/10/10 najdete na stránkách

www.350.org. S podporou Greenpeace se budou v neděli konat ještě akce dobrovolníků v Ústí nad Labem a v pražském francouzském lyceu.

Podívejte se na fotografie z žárovkové akce v Horním Jiřetíně a také ze zkrášlovací akce v Ústí  nad Labem, kde dobrovolníci sázeli květiny na zanedbaná místa v centru města (tzv. guerilla gardening).

Fotogalerie: Výměna žárovek v Horním Jiřetíně 

 

Fotogalerie: Okrašlování Ústí nad Labem

 

Fotogalerie: Francouzské lyceum v Praze 5

 

Na pozemku školy studenti zasadili strom Ginkgo biloba (jinan dvoulaločný),  nechyběl ani infostánek s materiály Greenpeace o problematice klimatických změn a možnostech snížení emisí skleníkových plynů jak ve škole, tak i v domácnostech, a hlad zahnalo bio občerstvení. Škola se zavázala snížit své emise o 10% a individuálně k závazku se připojilo přes 50 studentů. K zapojení do úsilí ke snižování emisí skleníkových plynů vyzýval i velký transparent na budově školy. 

 

Podpořte Greenpeace

Pro zachování nezávislosti v našich postojích a činech nepřijímáme žádné finanční dary od států, politických stran, firem a ani od nadací, které jsou s nimi spojeny. Proto je práce Greenpeace možná jen díky lidem, jako jste Vy. O možnostech podpory Greenpeace ČR se dozvíte zde.