Greenpeace uzavřelo vývozní terminály amazonské sóji v Brazílii i Evropě

Novinka - 26 května, 2006
Aktivisté z celého světa se postavili proti společnosti Cargill Inc., která se významně podílí na destrukci pralesa.
Možná jste ještě nikdy neslyšeli o společnosti Cargill, přitom je to největší soukromá agrofirma na světě. Je rovněž jedním z hlavních viníků destrukce amazonského deštného pralesa. Tam, kde se dříve nacházely nekonečné plochy tropického lesa, jsou dnes sojové plantáže produkující krmivo pro evropský dobytek.

Greenpeace ve snaze zabránit dalšímu odlesňování opakovaně zablokovalo v minulých dnech terminály nadnárodního koncernu Cargill, které slouží k invazi sóji do Amazonie a zároveň k jejímu vývozu. Uzavřením obou konců sojového řetězce, přestala de facto fungovat zařízení firmy Cargill v Brazílii, Francii a Velké Británii. V pátek přestal fungovat ilegálně vybudované vývozní přístav Cargillu v Santarém v Brazílii. Brazilská policie se zmocnila naší lodi Arctic Sunrise poté, co se rozvášnění pěstitelé sóji dostali na palubu a pokusili se zaútočit na posádku. Výsledkem byli 3 zranění aktivisté.

V pondělí se akce přesunula do Evropy, konkrétně do Velké Británie, kde bylo čtyřmi tunami sóji zablokováno sídlo Cargillu. Protestující se rovněž připoutali k hlavní bráně a bránili tak vstupu do objektu. Mezitím byl ve Francii zastaven provoz jednoho z hlavních zpracovatelů masa, který zásobuje řetězec supermarketů a restaurací rychlého občerstvení po celé Evropě.

Mezi řetězce patří řada vyhlášených značek. Usilujeme sice o to, aby Macdonald či KFC přestaly využívat maso ze zvířat krmených sójou z Amazonie, avšak to je pouze jeden z konců řetězce. Cargill je tím, kdo musí přestat ničit Amazonii.

Není pochyb o tom, že Cargill nese hlavní odpovědnost za invazi sóji. Cargill není pouhým transportérem, buduje zároveň infrastrukturu potřebnou k transportu tisíců a tisíců tun sojových bobů z amazonské nížiny do přístavů. Má v Amazonii 13 silážních stanic, stejně jako ilegálně vybudované přístavní zařízení v Santarém.

Cargill se snažil popřít existenci problému tvrzením, že naše zpráva „Vyjedená Amazonie“ je založena na překrucování fakt a zjednodušení. Nepodařilo se jim ale vyvrátit hlavní argumenty zprávy: Cargill nese produkcí sóji na území amazonského pralesa odpovědnost za jeho destrukci, za otroctví a zabírání dalších pozemků.

Navzdory svému působení v Amazonii může být Cargill donucen zastavit pokračující odlesňování. Kdyby zákazníci Macdonald a KFC po těchto řetězcích žádali, aby přijaly ekologické a sociálně odpovědné principy, nezbude jim nic jiného než je vyslyšet. Cargill sám připouští možnost, že by mohl zákazníkům dodávat sóju odjinud a zároveň geneticky nemodifikovanou.

Jediný, koho řetězce rychlého občerstvení poslouchají, je samozřejmě jejich zákazník. Využijte proto své moci spotřebitele a řekněte jim, ať nekupují maso od společností, které vozí hromady sojových bobů z amazonského deštného pralesa, jinak k nim přestanete chodit jíst.

Tags