Hasbro přestane používat dřevo z indonéského pralesa

Kvůli ničení pralesů přichází firma APP o zákazníky

Novinka - 3 listopadu, 2011
Firma Hasbro, známý výrobce hraček, dnes v reakci na naši kampaň za ochranu indonéských deštných pralesů oznámila, že přijala novou obchodní politiku pro nákup papíru. Indonéský dřevařský koncern Asia Pulp and Paper (APP) tak kvůli svým praktikám přichází o další zákazníky. Poté, co jsme poukázali na to, že APP likviduje původní pralesy kvůli těžbě dřeva pro výrobu papírových krabic, s ním řada firem po celém světě zrušila dodavatelské smlouvy. Ke změně postoje ohledně materiálu pro obaly hraček jsme nedávno přiměli již firmu Mattel a Lego.

Hasbro se zavázalo, že nebude využívat papírové vlákno z pochybných zdrojů a výslovně požádalo své dodavatele, aby nejednali se společností APP. Firma dále přislíbila, že bude v obalech svých hraček ve větší míře využívat papír s certifikací FSC a recyklovaný papír. 


APP_Hasbro


 

Počet společností, které odmítají obchodovat s APP, průběžně roste a zahrnuje i řadu velmi známých značek. V poslední době se například přidaly:

•    Tchibo – pátá největší pražírna kávy na světě
•    Montblanc – výrobce luxusních per
•    The Warehouse – největší řetězec obchodních domů na Novém Zélandě
•    Delhaize – druhý největší obchodní řetězec v Belgii (u nás dříve Delvita)
•    Metcash – jeden z největších řetězců supermarketů v Austrálii
•    Cartamundi – největší značka hracích karet
•    a navíc bankovní skupina ING ustoupila od poskytování finančních služeb jedné z firem koncernu APP

Tyto a další firmy se přidaly ke společnostem Nestlé, Adidas, Kraft, Unilever, Tesco, Carrefour, Auchan a Metro Group, které již podnikly kroky proti APP v rámci svého dodavatelského řetězce.

Navzdory ztrátě těchto zákazníků a své stále se zhoršující se pověsti pokračuje APP bezohledně v devastaci indonéského deštného pralesa. Naše tygří hlídky přinesly rozsáhlé svědectví o mýcení pralesa na ostrově Sumatra právě v oblastech, kde má koncesi APP.

Ve velkém se kácí i v oblastech, které jsou označeny jako teritorium tygra sumaterského, a likvidována jsou i rašeliniště hlubší více než tři metry, která musí být podle indonéského zákona chráněna. Uvnitř dvou oblastí, na něž má APP koncesi, bylo také identifikováno vypalování půdy – což je také zakázáno.