Skončí ilegální těžba v Kongu? Nizozemci začali jednat

Novinka - 14 března, 2016
Některé evropské společnosti pravděpodobně do EU dovážejí ilegálně vytěžené dřevo z konžských pralesů. Oznámili to nizozemští vyšetřovatelé, kteří už podnikají první akce k omezení nelegálního dovozu a potažmo k záchraně konžské přírody.

Nizozemská agentura pro bezpečnost potravin a spotřebního zboží (NVWA) zahájila vyšetření společnosti, která nejspíš nepodnikla potřebné kroky k omezení dodávek nelegálně vytěženého konžského dřeva do EU.

Surovina pochází z kamerunských deštných pralesů, které jsou domovem mnoha ohrožených druhů včetně goril.

2. března 2016 Konžská fauna

Konžská pánev je bohatá na faunu i floru. Kvůli ničení zdejších pralesů však biodiverzita oblasti klesá.

Krok nizozemských úřadů přišel poté, co odborníci Greenpeace upozornili na zvláštní chování kamerunského obchodníka se dřevem (CCT), který je dodavatelem nyní prověřované holandské společnosti.

Nizozemské úřady společnost obviňují z toho, že dostatečně neprošetřila původ dřeva a nezkoumala pozadí těžebních operací prováděných CCT.

14. března 2016 Ilegálně vytěžené dřevo

Protesty v EU proti nelegálně vytěženému dřevu. Ilustrační foto.

Podle zjištění úřadů dodává CCT dřevo také dalším společnostem, které sídlí v Belgii, Německu a Španělsku. Právní experti se tak odomnívají, že se otevírají dveře pro další případná vyšetřování.

"Agentura NVWA udělila importérovi varování," komentovali experti Greenpeace nejnovější události. Firma CCT   je podle nich zodpovědná za těžbu dřeva v přísně chráněných oblastech konžského deštného pralesa.

Autor: adr