Japonští velrybáři narazili do lodi Greenpeace

Novinka - 9 ledna, 2006
Japonská velrybářská loď Nisshin Maru záměrně narazila do Arctic Sunrise, lodi organizace Greenpeace.

Velrybářská loď Nishin Maru

Ke srážce japonské velrybářské lodi a vlajkové lodi organizace Greenpeace došlo v antarktických vodách. V neděli ráno japonská velrybářská loď Nisshin Maru záměrně narazila  do Arctic Sunrise,  vlajkové lodi organizace Greenpeace.

Nedělní kolize Nisshin Maru a Arctic Sunrise, jež se naštěstí obešla bez zranění či vážných následků, byla podle  tiskového mluvčího Greenpeace  z japonské strany záměrná.

Greenpeace tvrdí, že velrybářská loď krátce před kolizí sledovala jeho aktivisty na nafukovacím člunu, jak kreslili na bok nedaleké japonské zásobovací lodě nápis "velrybí maso z rezervace".

"V té době jsme byli asi kilometr od Nisshin Maru," řekl šéf expedice Rattenbury australské televizi. "Jiná plavidla v oblasti nebyla a nebyl žádný důvod, aby si to namířili přímo na nás."

Lodě  Greenpeace Arctic Sunrise  a  Esperanza se již třetí týden s částečným úspěchem pokoušejí mařit plavbu japonské velrybářské flotily. Ta pod záminkou vědeckého výzkumu chce v mezinárodně uznávané oceánské rezervaci ulovit tisícovku velryb, především plejtváků malých.

Lov velryb pro výzkumné účely sice povolují pravidla Mezinárodní velrybářské komise, ale Austrálie a další země tvrdí, že v tomto případě jde o maskovaný komerční lov.

Japonský vědecký lov je jen skrytá forma komerčního lovu. Údaje získané zabíjením velryb již nejsou potřebné. Navíc dnes existuje řada nenásilných metod výzkumu. Toto stanovisko zastává i Vědecký výbor Mezinárodní velrybářské komise, který japonský lov každoročně odsuzuje

Japonsko v posledních patnácti letech ulovilo ve jménu vědy více než 5 000 velryb.

Letošní expedice Greenpeace na ochranu velryb je součástí dosud největšího a nejambicióznějšího projektu této organizace na ochranu oceánů. Loď Esperanza v příštích dvanácti měsících obepluje celý svět, přičemž bude informovat o nejrůznějších hrozbách, kterým dnes musí čelit oceánský ekosystém.

Tags