Kontaminace geneticky modifikovanou rýží stála 1,2 miliardy dolarů

Novinka - 7 listopadu, 2007
Skandál s kontaminací geneticky modifikovanou (GM) rýží LL601 a LL604 firmy Bayer již od loňského roku způsobil americkým pěstitelům škody ve výši 1,2 miliardy dolarů.

Greenpeace a Unie kisanských farmářů protestují proti polním pokusům s GM rýží Bayer LL601 u indického města Lucknow

Kontaminace rýží nepovolenou ke komerčnímu pěstování byla odhalena v srpnu 2006 - pět let poté, co došlo k ukončení polního pokusu na výzkumné stanici v Louisianě. Kontroly následně prokázaly přítomnost kontaminované americké rýže na trzích 30 zemí, z nichž mnohé reagovaly zákazem dovozu. Šlo například o klíčové importéry, jako Evropská unie nebo Filipíny.

"Je nemožné odhadnout skutečný rozsah škod," řekl David Coia z obchodního oddělení Federace pěstitelů rýže v USA. "Jde nepochybně o nejvýznamnější událost v dějinách amerického rýžového průmyslu."

Stovky amerických farmářů a evropských obchodníků podaly žaloby na firmu Bayer a požadují od ní náhradu škod. Greenpeace nyní vyzývá Indii, aby se ve vlastním zájmu vyvarovala polních pokusů s rýží, která v USA způsobila největší marketingovou a finanční katastrofu v dějinách, jejíž dopady není dosud možno plně vyčíslit.