Občan Peacelandu se vrátil zpět domů

Novinka - 10 června, 2008
Vojenská policie dnes ve 14 hodin uspořádala pro novináře prohlídku brdské kóty 718 na území státu Peaceland. Kótu hlídají desítky vojenských policistů v kuklách a se psy. Nic z toho však nezabránilo aktivistovi Greenpeace a občanovi Peacelandu Janu Piňosovi proniknout na kótu a kousek od vrcholu odhalit znak Peacelandu.

Jan Piňos se při mediální návštěvě kóty 718 vrátil zpět na území Peacelandu. Vojenské hlídky ani psi ho nezastavili.

Po tomto odvážném protestu byl Jan Piňos zadržen a odvlečen pryč. Dění na kótě komentoval slovy: „Žádné ostnaté dráty nezastaví lidské myšlenky.“

Foto(c) aktualne.cz/Ludvík Hradilek

foto(C): aktualne.cz/Ludvík Hradilek 

Kóta je již zcela vyklizena, na místě zůstal pouze Most setkání, mohyla z kamenů postaveny příchozími návštěvníky a Totem svobody.  Mezi novináře pronikla i tisková mluvčí Greenpeace Lenka Boráková, která akci charakterizovala takto: „Vojenská policie především chtěla demonstrovat svou sílu a  ukázat jak důkladně je kóta zabezpečena proti návratu protestujících aktivistů.“ Součástí prohlídky byla i ukázka přistavené těžké vojenské techniky a připravovaných bezpečnostních opatření -  masivních plotů z ostnatého drátu.


foto(C) Greenpeace/Lenka Boráková

Pokojný protest Greenpeace na kótě 718 trval šest týdnů. Hlavním cílem bylo upozornit  na nesmyslnost výstavby prvků amerického protiraketového systému na tomto místě. „Budování takového systému nepřispívá k posílení bezpečnosti ve světě, naopak stimuluje závody ve zbrojení a zvyšuje mezinárodní napětí,“ dodal Jan Freidinger, vedoucí radarového projektu.