Lední medvěd v bioplynové stanici

Novinka - 11 června, 2012
Lední medvědi doprovázející naši Arctic Tour 2012 za uplynulý měsíc navštívili řadu míst v ČR, která se podílejí na tom, že jim Arktida taje pod tlapami. Uhelné doly a tepelné elektrárny vypouštějící tisíce tun oxidu uhličitého do atmosféry... Ale jde to i jinak - bez měsíční krajiny a kouřících komínů. Důkazem je třeba energeticky soběstačná obec Kněžice.

Kněžice je středočeská obec v okrese Nymburk. Má 503 obyvatel a rozlohu 1953 ha. 

Medvědi a starostaA taky osvíceného starostu, kterému se navzdory nejrůznějším překážkám podařilo, že je zde od roku 2007 v provozu unikátní technologické zařízení využívající obnovitelné zdroje energie. 

A ono to skutečně funguje!

Likviduje se zde biologický odpad, z nějž se vyrábí teplo a elektrická energie. Kněžice je dnes energeticky soběstačnou obcí, která pokryje nejen svou vlastní spotřebu čistou energií bez zbytečných emisí, znečištěného ovzduší ze spáleného uhlí a za mnohem nižší ceny. 

Nabízí se otázka: když to jde v Kněžici, proč to nemůže jít jinde?

Energetická [r]evoluce pro Českou republiku i lední medvědy 

Může to jít i jinde.

Medvědi v KněžiciTuto středu vydalo Greenpeace studii Energetická [r]evoluce pro Českou republiku, která ukazuje, že o tom, jak budeme získávat energii, se dá přemýšlet i z jiného úhlu, než jak to dělá ministerstvo průmyslu - že se obejdeme bez uhlí i bez jádra.

A že překážka ve skutečnosti nespočívá v tom, že by to nešlo, ale spíš v nedostatku politické vůle ke změně, kterou však nutně potřebujeme.

To se však dá změnit! Záleží jen na nás občanech, jestli politiky necháme, aby z České republiky udělali uhelně-jaderný skanzen Evropy.