Lego oznámilo změnu přístupu a dostává se na špičku v boji s odlesňováním pralesů

Je ostatním výrobcům hraček ochrana pralesů jedno?

Novinka - 11 července, 2011
Když se před měsícem rozešel Ken s Barbie, nebyla firma Mattel jedinou, na niž jsme kvůli devastaci deštného pralesa zaměřili svou pozornost. Naše šetření prokázalo, že společnosti Hasbro, Lego a Disney také balí hračky do papírových obalů pocházejících z indonéských deštných pralesů.

Požádali jsme všechny tyto hračkářské firmy, aby podnikly tři jednoduché kroky:

  1. Přestaly nakupovat papírové produkty od společnosti Asia Pulp and Paper (APP) – nechvalně proslulé devastací indonéských pralesů – a všech ostatních firem, které jsou na APP navázány.
  2. Nenakupovaly od Asia Pulp and Paper, dokud nezmění svůj přístup a neučiní zásadní změny v oblasti ochrany indonéských deštných pralesů, biodiversity a respektování práv lidí žijících v pralese.
  3. Dostaly se na špičku svého odvětví tím, že začnou pro své produkty i obaly používat výrobky z trvale udržitelně obhospodařovaných lesů a okamžitě zahájí implementaci nové dodavatelské politiky s cílem ošetřit nákup všech výrobků z celulózy a papíru.

Prvním výrobcem hraček, který oznámil podstatnou změnu svého přístupu, je Lego, které minulý týden v této věci vydalo své nové stanovisko.

Lego minulý týden oznámilo, že hodlá nenakupovat obaly od společností, které se podílejí na odlesňování, a potvrdilo, že to znamená, že APP nebude mezi jeho dodavateli. Lego zveřejnilo tři kroky, jimiž hodlá omezit dopad svých obalů na pralesy: 1) omezení veškerých obalů, 2) maximalizace používání recyklovaných materiálů, 3) zajištění, že všechna vlákna, včetně primárních, pochází ze zdrojů certifikovaných FSC (Forest Stewardship Council).

Ostatní firmy, které jsme v naší kampani pojmenovali – tedy Hasbro a Disney – zatím v přijímání potřebných kroků k tomu, aby se prostřednictvím svých obalů přestaly podílet na ničení deštného pralesa, selhaly. Kvůli vlažné reakci na skandální odhalení svého podílu na devastaci pralesů sklidily kritiku. V současné době jsou na tom takto:

Mattel:

Zdá se, že Barbie přiznala, že má odporný zlozvyk odlesňovat pralesy, ale to ještě nestačí. Poslední stanovisko Mattelu o tom, jakou pozici zaujme ve věci obalů pocházejících z devastovaných deštných pralesů akutně potřebuje více podrobností a časový přehled, a to jak pro implementaci pravidel, tak pro ukončení nákupu od společnosti APP. Vyzýváme Mattel, aby konečně ukázal, že to s ochranou pralesů myslí vážně.

Hasbro:

Hasbro prohlásilo, že dalo svým dodavatelům pokyny, aby okamžitě přestali využívat APP, což je velmi dobrý první krok. Nicméně pokud by to s naprostým odstraněním devastovaných pralesů ze svých výrobků mysleli skutečně vážně, zavedli by komplexní politiku k vyřešení tohoto problému. Místo toho Hasbro sklouzlo zpět k vágním prohlášením o trvalé udržitelnosti z roku 2010, které však,  jak jsme prokázali, nepřispívají k tomu, aby v dodavatelském řetězci – a tedy i ve výrobcích Hasbro – nekončilo dřevo z devastovaných deštných pralesů. Dokud nebude na stole skutečná, časově závazná a komplexní politika, bude zde stále riziko, že známé hračky jako Transformers i zbytek výrobků firmy Hasbro jsou baleny do deštných pralesů.

Disney:

Možná překvapivě, ale firma Disney vůbec na kritiku svého podílu na odlesňování deštných pralesů vůbec neodpověděle. Neučinila ani žádné veřejné prohlášení ohledně dodavatelů využívajících APP nebo jakémkoli zlepšení svého přístupu, který by vedl k řešení tohoto naléhavého problému, s nímž mají co dočinění. Což vzbuzuje otázku: kdy to Micky s Minnie vyřeší?