Maďarská lekce české zemědělské politice

Novinka - 20 ledna, 2005
Maďarská vláda rozhodla o vydání zákazu na pěstování a dovoz GM kukuřice. Stalo se tak po tlaku místních pěstitelů a kampani Greenpeace. Také česká vláda by měla odvolat povolení k pěstování GM kukuřice na našem území.

Maďarská vláda rozhodla  o vydání zákazu na pěstování a dovoz geneticky modifikovaného osiva kukuřice MON810 firmy Monsanto, kterou Evropská komise zapsala do Evropského katalogu osiv loni v září. Maďarsko přistoupilo k zákazu této plodiny na svém území po tlaku místních pěstitelů a kampani organizace Greenpeace. Maďařští aktivisté protestovali proti geneticky modifikované kukuřici před sídlem vlády ještě den předtím, než bylo rozhodnutí přijato.

 Jedná se o rozhodnutí zásadního významu pro Maďarsko a o velký příklad pro ostatní evropské země včetně České republiky. Situace u nás je bohužel opačná a kritická. Komerční pěstování kukuřice MON810 je povoleno od letošního roku. Neexistují zde ale žádná zveřejněná závazná pravidla pro koexistenci tří typů zemědělství - GMO, konvenčního a ekologického.

Greenpeace ČR proto vyzývá k vyhlášení národního zákazu pěstování GM kukuřice v ČR přinejmenším do té doby, než bude přijat zákon o koexistenci, t.j. závazná pravidla pro koexistenci se stanovením odpovědnosti za případné škody způsobené pěstováním GM plodin.

Doufáme však, že česká vláda za této situace zcela přehodnotí svůj postoj a odvolá již vydané povolení k pěstování této odrůdy GM kukuřice na našem území. Když mohla národní zákaz vyhlásit taková zemědělská velmoc, jakou je Maďarsko, můžeme tak učinit také. Maďarsko chce logicky těžit z obchodní výhody garance nabídky nemodifikované produkce a zamezit ekonomickým škodám z kontaminace.

Zákaz pěstování GM plodin je jediná cesta, jak ochránit pěstitele před ekonomickými ztrátami způsobenými genetickou kontaminací a jak zároveň zabránit ohrožení biodiverzity. Národní zákaz aplikovaly také sousední Rakousko a Německo, dále Francie, Lucembursko a Řecko.

Greenpeace vyzvalo českou vládu již v dubnu 2004, před vstupem naší země do Evropské unie, aby zakázala geneticky modifikované organismy, které byly v 90. letech schváleny ke komerčnímu pěstování na území tehdejší EU ještě podle starých a dnes už nevyhovujících předpisů. Zastaralá analýza rizik pro životní prostředí nebrala v úvahu jedinečnost a křehkost ekosystémů různých regionů. Dokud nebude provedena nová, komplexní riziková analýza, mělo by být komerční pěstování těchto GM plodin zakázáno. Vláda by měla chránit jedinečnost našich ekosystémů.