Radiační experti Greenpeace prezentovali výsledky a oznámili pokračování práce ve Fukušimě

Novinka - 30 března, 2011
Skupina radiačních expertů Greenpeace se vrátila do Tokia z prvního vyhodnocování kontaminace z jaderné elektrárny Fukušima, v níž se v současné době rozvíjí druhá největší jaderná havárie v historii. Na tiskové konferenci oznámili plán na rozšíření prací monitorujících kontaminaci v regionu a vyzvali japonskou vládu, aby chránila obyvatele a rozšířila evakuační zónu.

Členové týmu Greenpeace, radiační experti Jan Van de Putte a Jacob Namminga monitorují hladinu radioaktivity v obci Namie, 30 km od postižené jaderné elektrárny Fukušima - Daiči. Tým Greenpeace monitoruje oblasti v okolí evakuační zóny kolem havarované jaderné elektrárny s cílem nezávisle vyhodnotit skutečný rozsah radiačního rizika pro místní obyvatele.

Monitorovací tým Greenpeace naměřil zvýšené hodnoty radiace, které vyžadují evakuaci, hned v několika místech severozápadně od jaderné elektrárny Fukušima – Daiči, včetně vesnice Iitate ležící 40 km od elektrárny a 20 km za hranicí oficiální evakuační zóny.

„Zatímco naše měření potvrzují údaje odpovědných úřadů, tyto úřady nechrání lidi a neposkytují dostatečné informace“, prohlásil expert na radiační bezpečnost Jan van de Putte. „Je naší morální povinností informovat o našich zjištěních veřejnost. Každý, kdo stráví jen několik dní v těchto kontaminovaných oblastech, je vystaven maximální přípustné roční dávce radiace, avšak většina lidí ve městech jako Iitate stále bydlí. Vláda musí jednat bezprostředně a nejzamořenější oblasti evakuovat, přednostně pak děti a těhotné ženy.“

Do oblasti Fukušimy se tým Greenpeace vrátí ještě tento týden a bude nadále přinášet svědectví a poskytovat veřejnosti nezávislou analýzu dopadů této jaderné krize.

V oblasti plánuje zůstat do poloviny dubna a zaměří se zejména na zpracování detailnějšího vyhodnocení rizika pro populaci mimo evakuační zónu, včetně testování mléka, zeleniny a odebírání vzorků pro analýzy.

Greenpeace zároveň přivítalo rozhodnutí vlády zvolit pro Japonsko čistou energii jako součást strategie rekonstrukce země. „Nicméně, pokud se chce Japonsko vyhnout další fukušimské krizi, mělo by okamžitě zrušit plány na stavbu devíti nových reaktorů do roku 2020 a místo toho se zaměřit na investice do energetické účinnosti a zajištění bezpečných a spolehlivých obnovitelných zdrojů energie, například fotovoltaiky,“ prohlásil Hisayo Takada, vedoucí klimatické a energetické kampaně Greenpeace Japonsko.