Merkelová a Sarkozy hodili Obamovi klimatickou rukavici

Novinka - 20 listopadu, 2009
Greenpeace uvítalo včerejší prohlášení francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, německé kancléřky Angely Merkelové a dánského premiéra Larse Lokke Rasmussena ohledně kodaňského jednání o klimatu. Ještě před zahájením summitu EU v Bruselu naléhal president Sarkozy na světové lídry, aby v prosinci do Kodaně přivezli závazná pravidla a právně vymahatelné závazky. Greenpeace plně podporuje snahu o odvrácení „negativního kompromisu“ v Kodani.

Brusel, 20.listopadu 2009 – Greenpeace uvítalo včerejší  prohlášení francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, německé kancléřky Angely Merkelové a dánského premiéra Larse Lokke Rasmussena ohledně kodaňského jednání o klimatu. Ještě před zahájením summitu EU v Bruselu naléhal president Sarkozy na světové lídry, aby v prosinci do Kodaně přivezli závazná pravidla a právně vymahatelné závazky. Greenpeace plně podporuje snahu o odvrácení „negativního kompromisu“ v Kodani.  

„Merkelová a Sarkozy jasně sdělili světu, že míč je nyní na Obamově straně hřiště. Má- li být summit v Kodani něčím více než pouhým pózováním pro fotografy, musí Obama proměnit své sliby ve skutky. Kodaňské jednání musí přinést to, co planeta potřebuje: komplexní a závaznou dohodu o klimatu“, řekla Lucie Jakešová, konzultantka Greenpeace ČR pro oblast klimatu. 

Ovšem i EU může pro zvýšení šancí na úspěch v Kodani udělat více. V pondělí 23. listopadu budou ministři životního prostředí EU jednat v Bruselu za účasti Yvo de Boera, hlavního vyjednavače OSN o klimatu a společně završí diskusi o příspěvku EU k budoucí klimatické dohodě. Prozatím se vlády EU zavázaly k jednostrannému snížení emisí skleníkových plynů o 20 % do roku 2020 a k 30 % redukčnímu cíli na základě nové klimatické dohody. Díky řadě mezer a nedostatků, jako jsou např. kompenzace emisí („carbon offsetting) a redukce způsobená ekonomickou krizí, může EU záhy dosáhnout 20 % redukčního cíle, aniž by vynaložila jakékoli další úsilí.

„Je-li EU vskutku odhodlána dosáhnout v Kodani silné dohody, musí nutně jednostranně vyhlásit závazek na zvýšení svého redukčního cíle k roku 2020. To by vyslalo silný signál pro nadcházející jednání“, dodala Lucie Jakešová.   Vědci požadují, aby vyspělé země snížily do roku 2020 své emise o 40 % vzhledem k úrovni roku 1990, jen tak je možné udržet globální oteplování pod nebezpečnou úrovní.