Uzrál čas pro zákaz kácení pralesů. Moratorium indonéského prezidenta nestačí

Tisková zpráva - 26 září, 2018
Indonéský prezident Joko Widodo částečně zmrazil nové koncese pro pěstování palem olejných na příští tři roky. (1) Moratorium ovšem platí jen pro území pod kontrolou ministerstva lesnictví a nijak neovlivní pralesy spadající pod správu regionálních vlád či pralesy které se nacházejí v rámci již udělených koncesí. Miliony hektarů indonéských pralesů a mokřadů tak i po tomto kroku zůstávají bez ochrany.

Arie Rompas, vedoucí pralesní kampaně Greenpeace v Jihovýchodní Asii, říká:
“Oznámení prezidenta Jokowiho je krok správným směrem, ale moratorium se bohužel dá obejít. Je jen dočasné, obrovskou plochu pralesů vůbec nechrání a za jeho porušení nejsou žádné tresty. Průmysl, který vyrábí palmový olej, má problémy, které může vláda vyřešit úplným zákazem destrukce pralesů včetně tech na stávajících koncesích.”

The 22000ha palm oil plantation of the Sinarmas Group employs 11000 workers and has it's own village inside. Workers on the field collecting the palm fruit.Daniel Beltra/Greenpeace

Oznámení o moratoriu přišlo minulý týden, pouhý den po zveřejnění výsledků tříletého vyšetřování Greenpeace International, které odhalilo, že 25 společností stále pokračuje v kácení a vypalování pralesů a výsadbě palem, a to mnohdy bez jakýchkoli povolení a v oficiálně vyhlášených bezzásahových zónách. Od roku 2015 kvůli nim zmizelo přes 130 tisíc hektarů, což je oblast téměř třikrát větší než Praha. Celých 40 % nových plantážích přitom vzniklo v oblasti Západní Papua, která byla do nedávné doby na rozdíl od Sumatry a Bornea masivního odlesňování ušetřena.

Moratorium, které zabraňuje indonéské Lesní správě udělování nových palmoolejných koncesí, má podle organizace Greenpeace hned několik slabin:

  • Nijak neovlivní rozvoj nových plantáží na území pod kontrolou regionálních vlád. Jedná se o miliony hektarů zatím nedotčených pralesů.
  • Nebrání společnostem v kácení pralesů v rámci stávajících koncesí. (2)
  • Oznámení prezidenta o moratoriu ve své stávající formě (presidential instruction) není právně závazné pro vládní úřady či místní samosprávy.
  • Neobsahuje žádné sankce v případě jeho porušení.

Moratorium je navíc v rozporu se závazkem indonéské vlády na “plánované odlesňování”, podle něhož je kácení pralesů opodstatněné v případech, kdy přinese zisk. (3) Přes program své zemědělské reformy pokračuje indonéská vláda ve vyměřování nových koncesí na rozsáhlém zalesněném území, které je určené k dalšímu zemědělskému využití. Jen v oblasti Západní Papua jsou k rozvoji zemědělství určeny oblasti o rozloze půl milionu hektarů. (4)

 

Kontakt:
Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, 603 443 140,

Poznámky pro editory:

[1] Oznámení o moratoriu Inpres 8/2018

V českých médiích například zde:
https://ekonomika.idnes.cz/palmovy-olej-indonesie-malajsie-destny-prales-palmove-plantaze-prezident-joko-widodo-gqu-/eko-zahranicni.aspx?c=A180924_144535_eko-zahranicni_tanc

[2] Podle analýzy Greenpeace jsou ohroženy 4 miliony hektarů pralesů v rámci platných koncesí - polovina se nachází na ostrově Papua.

[3] Strana 97 (60) State of Indonesia’s forest 2018.

[4] Plán centrální vlády na rozvoj v oblasti Západní Papuy počítá s vykácením lesů o rozloze 550 000 hektarů v rámci agrární reformy (TORA) během let 2018-2019. ‘Rencana Aksi Inpres 9/2017’ Bappenas 2018, strana 125, Tabulky 4.6 a 4.7