Ministerstvo uznává pochybnosti o bezpečnosti bisfenolu A, jeho zákaz však zatím nechystá

Novinka - 8 června, 2010
8. 6. 2010 – Greenpeace v návaznosti na negativní odpověď Ministerstva zdravotnictví na výzvu na zákaz nebezpečného bisfenolu A (BPA) v kojeneckých lahvích opětovně apeluje na ministerstvo a hlavního hygienika Michaela Víta, aby na základě principu předběžné opatrnosti přestali vystavovat kojence a batolata zbytečnému riziku a BPA neprodleně zakázali.

Bisfenol A - látka narušující hormonální systém je často obsažena i v kojeneckých láhvích. O tom, že svému dítěti kupují láhev s obsahem BPA, však rodiče často ani nevědí...

Ministerstvo ve své odpovědi na výzvu k zákazu uznává možnost, že bisfenol A nepříznivě ovlivňuje hormonální systém lidského těla a také fakt, že panují pochybnosti o bezpečnosti této látky, nicméně se nechystá přijmout žádné okamžité kroky, které by eliminovaly rizika spojená s jeho používáním, a to ani v produktech pro děti. Další postup ministerstva se prý bude odvíjet od výsledků hodnocení Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA).  Greenpeace věří, že připravované hodnocení rizik EFSA bude provedeno kvalitněji a komplexněji, než odborníky velmi kritizované stanovisko z roku 2006, podle kterého se řídí platná legislativa.

Existuje však řada důkazů o negativním vlivu BPA již při velmi nízkých dávkách a svůj postoj k němu přehodnotila například už i americká obdoba EFSA – vládní agentura FDA (Správa potravin a léčiv). Greenpeace je proto přesvědčeno, že okamžitý zákaz bisfenolu A v kojeneckých láhvích a dalších materiálech přicházejících do styku s potravinami určených pro děti do tří let, představuje nezbytný krok, který v souladu s  principem předběžné opatrnosti přestane děti vystavovat zbytečným rizikům.

Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace k opakovanému apelu na české úřady dodává: „Ministerstvo by mělo BPA neprodleně zakázat a jeho užití povolit až v případě, že se prokáže jeho naprostá nezávadnost. Po předchozích zkušenostech s fungováním EFSA a jejím napojení na průmyslovou lobby by mělo ministerstvo vycházet spíše z výsledků summitu WHO o bisfenolu A (5) , který se bude konat v Kanadě letos na podzim.“

Greenpeace je připraveno s Ministerstvem zdravotnictví na přípravě zákazu maximálně spolupracovat. „Jsme potěšeni, že se ministerstvo tímto problémem zabývá a že souhlasilo se setkáním se zástupci Greenpeace, na kterém budeme moci názorně vysvětlit všechny důvody, proč by  měl být bisfenol A zakázán i v České republice. Organismus malých dětí je na působení toxických látek nejcitlivější a není důvod je BPA zbytečně vystavovat. Zákaz BPA by nezpůsobil žádné komplikace, protože na trhu jsou dostupné i výrobky bez této nebezpečné látky. O tom, že svému dítěti kupují láhev s obsahem BPA však rodiče často ani nevědí,“ doplnila Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace. 

BPA v produktech pro děti určených pro styk s potravinami dosud zakázala Kanada, následovalo ji zatím pět států USA, Dánsko, Francie a otevřeně o něm hovoří Švédsko.

Speciální stránky o endokrinních disruptorech

Podrobné informace o kampani Greenpeace, endokrinních disruptorech, Bisfenolu A, zdravotních rizicích a možných řešeních. Legislativa, prameny, studie ke stažení. A mnohem víc... Navštivte stránky www.hazardshormony.cz.

Podpořte Greenpeace

Pro zachování nezávislosti v našich postojích a činech nepřijímáme žádné finanční dary od států, politických stran, firem a ani od nadací, které jsou s nimi spojeny. Proto je práce Greenpeace možná jen díky lidem, jako jste Vy. O možnostech podpory Greenpeace ČR se dozvíte zde.

Témata