Ukončete těžbu v hlubokých mořích!

Greenpeace podporuje návrh evropského komisaře pro energetiku na moratorium na hlubokomořské vrty

Novinka - 15 července, 2010
15. 7. 2010 — Ropou zašpinění aktivisté Greenpeace včera v Bruselu čekali na 18 výkonných ředitelů největších světových ropných společností. Ti přijeli na schůzku s evropským komisařem pro energetiku Güntherem Oettingerem a komisařem pro životní prostředí Janezem Potočnikem, aby diskutovali o budoucnosti hlubokomořské těžby v Evropě. Aktivisté drželi transparenty s nápisem „ZASTAVTE HLUBOKOMOŘSKÉ VRTY“ a vyzvali ropné společnosti, aby se stáhly z oblastí hlubokých moří, kde není možné úniky ropy kontrolovat.

Ropou zašpinění aktivisté Greenpeace v Bruselu očekávají 18 výkonných ředitelů největších světových ropných společností.

Greenpeace podporuje návrh komisaře Oettingera, jenž se minulý týden vyslovil pro zavedení de facto moratoria na hlubokomořské vrty v evropských vodách, dokud nebude dokončeno vyšetřování příčin ropné skvrny společnosti BP v Mexickém zálivu a neupraví se pravidla tak, aby zohledňovala rizika. Evropská komise, zástupci ropných a plynárenských společností a národní orgány dozoru se setkali, aby zajistili, že evropské předpisy jsou přiměřené a společnosti nebudou šetřit na bezpečnosti.

Christoph von Lieven, odborník Greenpeace na ropu prohlásil: „Zatímco z mořského dna stále prýští ropa, společnosti jako BP pokračují v plánech na průzkum oblastí hlubokého moře, jakoby se nic nestalo. Dopady havárie ve stylu BP v regionech jako Středomoří, Severní moře nebo Arktida by byly katastrofické. Je zázrak, že v posledních letech nedošlo k nějaké další velké nehodě. Všechny ropné společnosti musí neprodleně zastavit nebezpečnou hlubokomořskou těžbu. Přišel čas ukončit závislost na ropě a uznat, že hlubokomořské vrty představují nepřijatelná rizika.“

Ropná skvrna v Mexickém zálivu ukázala, že hlubokomořská těžba je nebezpečná a že technická, environmentální ani finanční rizika se nedají zvládat. Dvanáct týdnů poté, co došlo k havárii v Mexickém zálivu, stále není společnost BP schopna únik ropy zastavit. Jedná se o jednu z největších ekologických katastrof v americké historii.

  

    

  

  

  © Eric De Mildt/Greenpeace

Podpořte Greenpeace

Pro zachování nezávislosti v našich postojích a činech nepřijímáme žádné finanční dary od států, politických stran, firem a ani od nadací, které jsou s nimi spojeny. Proto je práce Greenpeace možná jen díky lidem, jako jste Vy. O možnostech podpory Greenpeace ČR se dozvíte zde.