Greenpeace vyzývá firmu Nestlé, aby dala orangutanům a deštným pralesům pauzu

Novinka - 27 dubna, 2010
Od poloviny března, kdy Greenpeace po celém světě spustilo kampaň „Dejte orangutanům pauzu“ odstartovanou videoklipem KitKat, poslalo přes 200 tisíc lidí společnosti Nestlé e-mail s výzvou, aby přehodnotila používání palmového oleje ze zdrojů, které poškozují deštné pralesy. Po spuštění kampaně KitKat společnost Nestlé veřejně prohlásila, že zruší veškeré své přímé smlouvy s největším indonéským dodavatelem palmového oleje firmou Sinar Mas, a to kvůli jejímu dlouhodobému drancování životního prostředí. Tento krok však indonéským deštným pralesům neulevil, protože Nestlé pokračuje v odkupování oleje a papírových produktů od společnosti Sinar Mas přes jiné dodavatele, jako např. Cargill či Asia Pulp and Paper, která je dceřinnou společností Sinar Mas.

Požádejte firmu Nestlé, aby dala orangutanům pauzu!

 

 

Na výročním setkání společnosti Nestlé, jež se konalo minulou středu ve švýcarském Lausanne, přivítalo akcionáře třicet aktivistů Greenpeace převlečených za orangutany a vyzvali je, aby přestali profitovat z devastace indonéských deštných pralesů a dali jim pauzu. Přímo na zasedání se aktivisté spustili ze stropu sálu a rozvinuli dva velké transparenty nad hlavami akcionářů

„Na zasedání jsme přišli, abychom Nestlé řekli, že je nutné změnit její KitKatastrofickou politiku. Nákupem výrobků z ničených deštných pralesů přispívá firma ke globální změně klimatu a ztrátě biodiverzity, ale zároveň také poškozuje svou vlastní firemní reputaci. Apelujeme na akcionáře, aby využili svého vlivu a zajistili, že výrobky Nestlé vůbec nebudou obsahovat palmový olej a papírové produkty od firmy Sinar Mas“, prohlásil Pat Venditti, vedoucí pralesní kampaně Greenpeace International.

Greenpeace také zveřejnilo satelitní a fotografické důkazy, že Sinar Mas pokračuje v poškozování rašelinišť a oblastí s vysokou ochranářskou hodnotou (High Conservation Value, HCV), a to navzdory závazku z února tohoto roku. Greenpeace společnost Nestlé opakovaně upozorňovalo na neakceptovatelné praktiky firmy Sinar Mas včetně důkazů, že poškozuje deštné pralesy, rašeliniště a životní prostředí orangutanů, a také, že firma porušuje indonéské právo, aby uvolnila cestu plantážím na palmový olej, dřevní hmotu a papír. 

Tiskovou zprávu o akci na výročním zasedání Nestlé v angličtině neleznete zde.