Nová vlajková loď Greenpeace je na vodě!

Dnes byla pokřtěna a oficálně spuštěna na moře Rainbow Warrior III

Novinka - 14 října, 2011
Dnes odpoledne byla při slavnostním ceremoniálu pokřtěna a oficiálně spuštěna na moře naše nová vlajková loď – Rainbow Warrior III. Mnoho úspěšných let mu do vínku popřál nejen ředitel Greenpeace International Kumi Naidoo, ale i mnoho dalších osobností.

Rainbow Warrior III na moři

Pro celé Greenpeace je to výjimečný okamžik. Stavba trvala téměř půl roku a předcházel jí více jak rok plánování a příprav.

Novou loď jsme nechali navrhnout a postavit podle speciálních požadavků tak, aby splňovala nejvyšší ekologické standardy.

Tato unikátní výkonná plachetnice je financována výhradně z příspěvků našich dárců a jen díky nim může pokračovat v poslání svých předchůdců.

První Rainbow Warrior – česky Duhový bojovník – byl v roce 1985 potopen po dvojitém bombovém útoku francouzské tajné služby. Jeho stejnojmenný nástupce čtyři roky nato převzal štafetu a v boji za lepší životní prostředí sloužil více jak 22 let.

Avšak i bojovníci stárnou a proto byl letos vyřazen z flotily Greenpeace a nyní bude sloužit organizaci Friendship jako nemocniční loď v pobřežním pásu Bangladéše v Bengálském zálivu při poskytování zdravotní péče.

Technický popis lodě Rainbow Warrior III

Pro Greenpeace je přítomnost na moři naprosto zásadní. Proto více než rok probíhala po celém světě sbírka, která nám pomohla postavit loď novou, tentokrát přímo na míru.

Nový Rainbow Warrior III bude dost rychlý, aby bez problému dostihl i velké nelegálně rybařící lodě. Na palubě má i přistávací plochu pro helikoptéru, která umožní například sledování plavidel převážejících nelegálně vytěžené dřevo z pralesů.

Protože rychlá komunikace je hlavním předpokladem účinné kampaně, bude loď vybavena špičkovým mediálním centrem, které dokáže přes satelit přinášet svědectví o své činnosti z jakéhokoli místa na světě.

Po slavnostním ceremoniálu začne loď svoji činnost plavbou podél evropského pobřeží. Navštíví Hamburg, Amsterdam, Londýn, Stockholm, Marseilles, Janov a Barcelonu. Na konci roku se vypraví do Ameriky, aby zahájila kampaň ke změnám klimatu a odlesňování a bude směřovat na Earth Summit Rio+20 do Rio de Janeira.