Greenpeace nesouhlasí s obnovením provozu v maďarské hliníkárně koncernu MAL

Organizace požaduje expertní komisi

Novinka - 15 října, 2010
Hliníkárna v maďarském městě Ajka plánuje znovuobnovení výroby. Podnik způsobil 4. října obrovskou ekologickou katastrofu, při níž přišlo o život 9 lidí a 130 osob bylo zraněno, z někteří těžce. Greenpeace považuje rozhodnutí maďarských úřadů za naprosto neodpovědné.

Greenpeace měří množství polétavého prachu v obci Devecser zasažené po havárii odkaliště v maďarské hliníkárně.

„Ještě stále se neví, jak k té katastrofě vůbec došlo. Kromě toho jsme zjistili, že postupy maďarských úřadů během katastrofy byly a jsou naprosto nedostatečné. Nejen proto máme pramalou důvěru v bezpečnostní posudky místních úřadů,“ kritizuje rozhodnutí odborník na chemické látky Greenpeace Herwig Schuster.

Greenpeace od maďarské vlády pod vedením předsedy Viktora Orbána požaduje, aby výroba v  hliníkárně nebyla obnovena až do doby, kdy mezinárodní nezávislá expertní komise posoudí bezpečnost všech výrobních zařízení společnosti MAL.

Podle zjištění Greenpeace jsou výrobní technologie používané v této hliníkárně zastaralé. Zejména vysoké hodnoty pH v uniklém červeném kalu, které dosahují hodnot 13 a 14, představují v případě nehody vysoké riziko. Srovnatelná zařízení v Německu přitom při použití jiných postupů dosahují u červeného kalu nižších hodnot pH, a je tudíž při přímém kontaktu méně nebezpečný než ten maďarský. Koncern MAL tedy musí investovat nejen do svých skládek a nádrží, ale i do výrobních technologií.

Momentálně převzal kontrolu nad koncernem MAL maďarský stát. Rozhodnutí o obnovení výroby tak bylo pouze politické. Greenpeace s obnovením provozu hliníkárny zásadně nesouhlasí. „Teprve po více než týdnu po katastrofě byly zveřejněny první oficiální výsledky analýz, které jsou zastrčené na webových stránkách pouze v maďarštině. Vypadá to tedy, že se maďarská vláda snaží zatajovat informace. Proč bychom tedy měli věřit jejímu tvrzení, že obnovení provozu je bezpečné?“ ptá se tisková mluvčí Greenpeace ČR Lucie Jakešová.

 

Greenpeace v postižené oblasti naměřilo nadlimitní hodnoty prachu

 

Měření Greenpeace potvrzují, že v oblasti zasažené únikem červeného kalu jsou nadlimitní hodnoty polétavého prachu. První výsledky měření, které provedlo Greenpeace v oblasti postižené havárií maďarské hliníkárny, ukazují zvýšené hodnoty částic polétavého prachu. V obci Desvecser zasažené minulý týden únikem červeného kalu naměřili pracovníci Greenpeace hodnoty prachových částic PM 10 v rozmezí od 60 do 300 mikrogramů na m3 (µg/m3). Limit pro tyto částice je přitom stanoven na úrovni 50 µg/m3.

Zvýšené hodnoty částic polétavého prachu mají vliv na dýchací systém, protože se usazují v horních a dolních dýchacích cestách v závislosti na velikosti částic. Zvýšené riziko pro lidské zdraví v tomto případě souvisí i s tím, že se jedná o prach na území kontaminovaném červeným kalem, který obsahuje mnohé škodlivé látky. Momentálně je Maďarsku téměř bezvětří a i nyní jsou hodnoty nadlimitní.

Greenpeace momentálně měří výskyt částic velikostí PM 10, PM 2,5 a PM 1. Další výsledky měření budeme průběžně zveřejňovat.

 

Čtěte také:  Greenpeace předložilo analýzy toxického bahna: neobvykle vysoké dávky arsenu a rtuti 

Podpořte Greenpeace

Pro zachování nezávislosti v našich postojích a činech nepřijímáme žádné finanční dary od států, politických stran, firem a ani od nadací, které jsou s nimi spojeny. Proto je práce Greenpeace možná jen díky lidem, jako jste Vy. O možnostech podpory Greenpeace ČR se dozvíte zde.