Greenpeace obsadili obrovskou ropnou loď u Shetlandských ostrovů

Vyzývají k zákazu hlubokomořských vrtů

Novinka - 21 září, 2010
Aktivisté Greenpeace obsadili obrovskou vrtnou loď zakotvenou necelé dva kilometry od pobřeží britského souostroví Shetlandy, aby zabránili jejímu odplutí za účelem zahájení nebezpečných hlubokomořských vrtů v ekologicky citlivé oblasti známé jako Atlantic Frontier. Greenpeace vyzývá vlády zemí u Severního moře, aby na svém zasedání příští týden přijaly zákaz hlubokomořských vrtů.

Aktivistům se podařilo zabránit odplutí vrtné lodi Stena Carron, která se chystala zahájit pokusný ropný vrt v hlubinách Severního moře.

Aktivisté Greenpeace se k 228 m dlouhé vrtné lodi Stena Carron dostali pomocí rychlých nafukovacích člunů. Poté, co vylezli na obrovské články kotevního řetězu, nyní Victor Rask ze Švédska a Anais Schneider z Německa visí 5 metrů nad vlnami ve stanu zavěšeném na lanech z řetězu, a znemožňují lodi se pohnout.

Stena Carron, kterou provozuje americký energetický gigant Chevron, se chystá vyplout do ropného pole Lagavulin, kde plánuje zahájit pokusný vrt v hloubce 500 metrů pod hladinou.  

Anais a Victor se právě vrátili z expedice Greenpeace v Arktidě, kde byli členy týmu, který zastavil vrtné práce na kontroverzní ropné plošině provozované firmou Cairn Energy. Dnes ráno, když to vypadalo, že loď hodlá opustit přístav, zahájili nenásilnou přímou akci za zákaz hlubokomořských ropných vrtů.

Prostřednictvím satelitního telefonu 29 letá Anais ze stanu zavěšeném na kotevním řetězu lodi společnosti Chevron sdělila:
„Bylo to neuvěřitelné lézt po tom kotevním řetězu, ty články byly skoro stejně velké jako já a vrtná loď Chevronu je jedna z největších věcí, které jsem kdy na moři viděla. Právě jsem ve stanu a zásoby máme přinejmenším do zítřka, takže můžeme lodi zabránit, aby odplula vrtat do hlubokých vod. Shetlandy jsou tak nádherné a ropná skvrna by mohla tuto severomořskou oblast úplně zdevastovat. Je načase opustit ropu. Naše závislost na ropě poškozuje klima, přírodu a naši šanci postavit budoucnost na čistých energetických zdrojích.“

 

 

 

© Will Rose/Greenpeace

K obsazení lodi došlo dva dny před schůzkou ministrů životního prostředí zemí ležících u Severního moře v norském Bergenu, která se koná pod záštitou konvence OSPAR (konvence pro ochranu mořského životního prostředí v severovýchodním Atlantiku), na níž by se mělo diskutovat o německém návrhu na zákaz nových hlubokomořských vrtů. Britská vláda vysílá dva ministry, aby na schůzce tento návrh zablokovali.

Victor Rask, 38 letý horolezec řekl přímo ze stanu na kotevním řetězu:

„David Cameron prohlásil, že jeho vláda bude ta vůbec nejzelenější, ale nechce ani podpořit plán na ochranu moří před katastrofami ve stylu BP. Místo snah vytěžit poslední kapky ropy v těch nejcitlivějších oblastech jako je tato, by měly ropné společnosti vyvíjet čisté technologie, které jsou potřeba k boji se změnou klimatu a omezení naší závislosti na ropě. Potřebujeme celosvětový zákaz hlubokomořských vrtů a v delším časovém horizontu pak trvalý posun od fosilních paliv směrem k čistým energetickým řešením.“

Odhaduje se, že v oblasti severně od Shetland se nachází 2 až 4 miliardy barelů „ropného ekvivalentu“ ve formě ropy a plynu. BP již v této oblasti provozuje tři ropná a plynová pole, ve vodě ne hlubší než 550 m. V červenci 2010 potvrdila společnost své plány na vrty v mnohem větších hloubkách v potenciálním poli jménem Cardhu, několik kilometrů jižně od místa, kde hodlá vrtat Chevron.

Sledujte vývoj akce dál:

Stránky turné Go Beyond Oil (v AJ)

Expedice Go Beyond Oil je výzvou k akci. Je to odpověď na ropnou skvrnu způsobenou společností BP a vyhlídku rostoucí globální teploty. Pokud chceme zdravě žít na zdravé planetě, musíme se odpoutat od ropy. Je to cesta, která právě začala, ale pokud máme dostat svět ze závislosti na ropě, potřebujeme Vás.

Podpořte Greenpeace

Pro zachování nezávislosti v našich postojích a činech nepřijímáme žádné finanční dary od států, politických stran, firem a ani od nadací, které jsou s nimi spojeny. Proto je práce Greenpeace možná jen díky lidem, jako jste Vy. O možnostech podpory Greenpeace ČR se dozvíte zde.