Od Grónska se odlomil kus ledovce čtyřikrát větší než Manhattan

Novinka - 8 srpna, 2010
Z Petermannova ledovce v severním Grónsku se odlomil kus ledu o rozloze 260 kilometrů čtverečních – čtyřikrát větší, než newyorský Manhattan. Ledová kra je vysoká jako polovina Empire State Building. Voda v ledovci obsažená by stačila na pokrytí spotřeby pitné vody celých Spojených států na 120 dní. Na Petermannově ledovci loni provádělo Greenpeace výzkum dopadů změny klimatu.

Akrtická expedice Greenpeace: v roce 2009 vědci zkoumali dopady změn klimatu na Petermannův ledovec. Nyní se z něj odlomila obrovská kra

Obrovskou masu ledu objevila kanadská výzkumnice na satelitním snímku NASA. Odlomený led se nyní bude pohybovat mezi Grónskem a Kanadou, kde se dříve či později rozpadne na menší kusy. Je téměř jisté, že odlomení ledu z plující části Petermannova ledovce urychlí míru rychlosti odtávání grónského ledovce.
 
V roce 2009 uskutečnilo Greenpeace Arktickou expedici. Ledoborec Greenpeace Arctic Sunrise sloužil jako základna vědcům z celého světa studujícím změny klimatu. Na Petermannově ledovci shromažďovali v rámci arktické expedice tým nezávislých odborníků důležitá data a zkoumal dopady globálních změn klimatu na grónský ledovec.

 

Podívejte se na video z Arktické expedice 2009!Fotografie z Arktické expedice 2009 zde.

Podpořte Greenpeace

ro zachování nezávislosti v našich postojích a činech nepřijímáme žádné finanční dary od států, politických stran, firem a ani od nadací, které jsou s nimi spojeny. Proto je práce Greenpeace možná jen díky lidem, jako jste Vy. O možnostech podpory Greenpeace ČR se dozvíte zde.