Ostnatý plot nezastaví lidské myšlenky, ale zabije zvěř!

Novinka - 13 června, 2008
Několik kilometrů žiletkového ostnatého drátu, kterým vojenská policie oplocuje brdskou kótu 718 ve státě Peaceland, představuje velké riziko pro volně žijící zvěř. Obavu Greenpeace potvrdil i biolog Mgr. David Fischer, který v lokalitě pracuje řadu let a je jedním z autorů otevřeného dopisu Martinu Bursíkovi.

Liška je dalším ohroženým živočišným druhem v okolí Peacelandu, který musí čelit nebezpěčnému žiletkovému plotu.

Peaceland je velmi cenným ekologickým územím. „Plot může být smrtící hlavně  pro savce. Odděluje několik typů lesa, hrozí i riziko uzavření zvěře uvnitř oploceného prostoru. Navíc plot může přehradit přirozené migrační koridory.“ Fotografie, které jsme pořídili přímo na místě ukazují, jak ostnatým plotem prorůstá vegetace a stává se těžko pozorovatelným, což riziko zranění pro zvěř ještě zvyšuje. Podle biologa Davida Fischera je plot problematický nejen pro větší savce, jako jsou jeleni, srnčí, divoká prasata,  ale i pro drobnější živočichy – kuny, ježky, tchoře, lišky a jezevce.

Tiskový mluvčí vojenské policie Čermák uvedl: "Nejsem lesník abych odhadl, jakým rizikem může být plot pro místní zvěř. Tento žiletkový plot jsme zvolili z důvodů nízké ceny a rychlé instalace."Podle majorky Jany Růžičkové z tiskového oddělení generálního štábu rozhodl k nařízení o zabezpečení kóty 718 touto formou náčelník generálního štábu. Použití takovéhoto prostředku nebylo konzultováno ani s myslivci ani s přírodovědci. „Na kótě nepředpokládáme výskyt divoké zvěře díky přítomnosti a pohybu vojáků na místě. “odpověděla majorka Růžičková. V tom případě však byla předchozí kritika Greenpeace za rušení zvěře během pobytu na kótě pouze účelová.

Přestože podle experta na správní právo Jana Rovenského je potřeba povolení k instalaci plotu od Újezdního úřadu vojenského újezdu Brdy, který ve výcvikovém prostoru plní funkci stavebního úřadu, žádné povolení vydáno nebylo.

Jan Freidinger z Greenpeace  k instalaci plotu dodal:  „Kilometry plotu z ostnatého drátu jsou naprosto nesmyslným opatřením, které nikoho v jeho  odporu proti radaru nezastaví, pouze znamenají vážné riziko pro volně žijící zvířata.“