Pentagon: radikální změny podnebí mohou zničit civilizaci už do 20 let

Novinka - 25 února, 2004
Tajná zpráva amerického Pentagonu varovala, že změny podnebí, k nimž má dojít během nadcházejících dvaceti let, by mohly vést ke globální katastrofě, v níž by přišly o život miliony lidí ve válkách a při přírodních katastrofách.
Zpráva, kterou údajně utajili šéfové amerického ministerstva obrany, již však získal týdeník Observer, varuje, že se čelná evropská města octnou pod vodou v důsledku zvyšujících se hladin moří a Británie bude mít už do roku 2020 "sibiřské" klima. Po světě bude docházet k jaderným válkám, k obrovskému suchu, k hladomorům a k rozsáhlým nepokojům.

Dokument předpovídá, že v důsledku náhlých změn podnebí se Země zřejmě dostane až na pokraj anarchie, protože jednotlivé státy začnou bránit mizející zásoby potravin, vody a energie jadernými zbraněmi. Tato hrozba globální stabilitě je daleko vážnější než hrozba terorismu, konstatuje zpráva.

Katastrofy a konflikty budou charakteristickými rysy života, uzavírá analýza Pentagonu. "Znovu bude válka definovat lidský život."

Klíčová zjištění zprávy Pentagonu (Zdroj Observer)

· Války budoucnosti budou spíše boje o přežití, než náboženské, ideologické či národnostní boje.

· Kolem roku 2007 drsné bouře zničí pobřežní bariéry, které činí velké části nizozemského území obyvatelné.

· V Kalifornii dojde k porušení ostrovní delty, která slouží jako protipovodňová ochrana v oblasti řeky Sakramento. Tím se přeruší vodní systém, ve kterém protéká voda ze severu na jih.

· Mezi lety 2010 a 2020 v Evropě klesne průměrná roční teplota o 6°F. Počasí ve Velké Británii se začne podobat počasí na Sibiři.

· Šíření jaderných zbraní bude nevyhnutelné. Japonsko, Jižní Korea a Německo budou rozvíjet arzenály jaderných zbraní. Stejně tak učiní Irán, Egypt, a Severní Korea.

· "Významný pokles" schopnosti planetárního ekosystému udržovat svojí současnou populaci se stane zjevné během příštích 20 let.

· Bohaté země jako Spojené státy a Evropa se mohou prakticky stát "pevnostmi", aby zabránily vstup milionům běžencům, kteří budou prchat před povodněmi či před hladomorem.

· Války a hladomory budou zabíjet miliony lidí, dokud se populace planety nesníží natolik, aby lidé mohli přežít z jejích zdrojů.

· Největší bitvy se povedou o přístup k vodě. Nil, Dunaj a Amazonka jsou považovány za místa s největším rizikem.

· Evropa bude čelit rozsáhlým vnitřním sporům, jak se vypořádat s běženci, kteří se objeví na jejích březích.

· Bangladéš se stane téměř neobyvatelný kvůli stoupající hladině moře, které zaplaví vnitrozemské zásobování vodou.