Blokáda vrtné lodi Stena Carron na otevřeném moři pokračuje!

Plavci vlastními těly zastavili obří vrtnou loď u pobřeží Shetland

Novinka - 27 září, 2010
AKTUALIZOVÁNO: 29.9.2010 Jsme venku z vody, ale ještě není konec! 27.9.2010 – Na otevřeném moři blokují čtyři plavci obrovskou vrtnou loď již přes 24 hodin 26. 9. 2010 – Plavci vlastními těly zastavili obří vrtnou loď u pobřeží Shetland

Vlastními těly zastavili čtyři plavci obrovskou vrtnou loď Stena Carron ropné společnosti Chevron.

---------------------------------------------------------- 

29. září 2010 – Po 50 hodinách ve vodě, kdy jsme bránili obrovské vrtné lodi Stena Carron v pohybu a po 100 hodinách blokády kotevního řetězu, která akci na otevřeném moři předcházela, přiměli pod pohrůžkou vysokých pokut právníci energetického kolosu Chevron protest zastavit. 

V noci jsme obdrželi přes rádio zprávu, že Chevron si zajistil další soudní příkaz proti aktivistům a znemožnil nám tak zasahovat jakýmkoli způsobem do provozu. V opačném případě bychom byli nuceni platit Chevronu, a to rozhodně není způsob, jak zodpovědně naložit s penězi našich podporovatelů.

„Zastavit obrovskou vrtnou loď jen svým vlastním tělem je posilující pocit. Ale víme, že toto je jen jedna loď a jedno vrtné místo. Pokud nechceme mít další Deepwater Horizont v britských vodách a využít příležitost zastavit změnu klimatu, musíme zastavit všechny hlubokomořské vrty a investovat do čistých energetických řešení,“ prohlásil aktivista James přímo z paluby lodi Esperanza, kam se všichni plavci po akci, kdy se po hodině střídali ve vodě, bezpečně vrátili. 

----------------------------------------------------------

27. září 2010 – Přes 24 hodin blokují plavci a aktivisté v kajacích postup obrovské vrtné lodi Stena Carron, která má v severním Atlantiku zahájit program nebezpečných hlubokomořských vrtů.

Včera ve 13:30 místního času přijeli čtyři aktivisté Greenpeace na nafukovacích člunech z lodi Esperanza a ponořili se do ledové vody Atlantiku asi 200 km od pobřeží Shetland, aby přiměli obří 228 m dlouhou vrtnou loď provozovanou americkou společností Chevron k návratu do přístavu. Po celou dobu i během noci zůstávají na místě a brání lodi pohnout se dál.

Leila Deenová, která je mezi plavci, řekla: „Byla jsem při rozbřesku ve vodě a bránila této obrovské lodi, aby se pohlnua. Je to prostě šílené, že je to na nás, abychom tohle dělali, a přitom tato ropná loď by měla být zastavena vládním zákazem na hlubokomořské vrty. Budeme pokračovat v blokádě Stena Carron tak dlouho, jak jen budeme moci. Všichni plavci mají dobrou náladu a jsou odhodláni vydržet, protože je potřeba ukončit naši závislost na ropě a zastavit změnu klimatu.“

26. září 2010, západně od Shetland – Asi 200 km od pobřeží Shetlandských ostrovů podnikli čtyři členové ekologické organizace Greenpeace nenásilnou přímou akci proti hlubokomořským ropným vrtům. Čtyři plavci se vydali do ledové vody severního Atlantiku s cílem zastavit na otevřeném moři obrovskou vrtnou loď Stena Carron amerického energetického gigantu Chevron, která hodlá v oblasti ropného pole Lagavulin v hloubce 500 metrů zahájit pokusné vrtné práce.

Podívejte se na video přímo z místa akce: 

    

228 metrů dlouhá Stena Carron byla akcí přinucena změnit směr a zastavit. Greenpeace má v úmyslu před loď vyslat další plavce a aktivisty na kajacích a přimět tak loď obrátit kurz.

Ben Stewart, jeden z plavců řekl přímo z mrazivé vody: „Tato vrtná loď je velká jako mrakodrap a když se na nás valila, fakt jsem měl strach. Nic takového jsem nikdy předtím nedělal, ale jsem odhodlán té lodi zabránit, aby se dostala k místu ropného vrtu. Musíme se dostat ze závislosti na ropě a je třeba, aby politici zabránili lodím jako je tato ohrožovat naše nedotčená pobřeží a globální klima. Nemělo by to zůstat na lidech, aby se houpali na vlnách před lodí a bránili tak šílené honbě za ropou ve stále riskantnějších a nedostupnějších oblastech.“

Tato akce je pokračováním čtyřdenního protestu v přístavu Lerwick, kde aktivisté umístili na kotevní řetěz této lodi základnu, v níž byli odhodláni vydržet až jeden měsíc. Britský soud však donutil aktivisty protest přerušit. Chevron prohlásil, že aktivisté jsou v ohrožení, protože vrtná loď nemůže zaručit, že nedojde k výpadku motorů a loď bude schopná v rozbouřeném Atlantiku udržet pozici. Nicméně právě tento argument je absurdní s ohledem na skutečnost, že právě to je nutné, aby  loď mohla bezpečně provádět vrtné práce v nehostinných severských podmínkách a nedošlo k poškození vrtného zařízení.

Hlubokomořské ropné vrty u Shetlandských ostrovů jsou nebezpečnou a nezodpovědnou hrou s ohněm. Na jedné straně je vidina obrovských zisků, proti ní však stojí reálné riziko devastace životního prostředí, protože i u evropských břehů může kdykoli dojít k podobné katastrofě, jako v Mexickém zálivu. Právě hlubokomořský vrt pánovaný u Shetland je prvním, který byl po havárii plošiny Deepwater Horizon v evropských vodách povolen.

 

Stránky turné Go Beyond Oil (v AJ)

Expedice Go Beyond Oil je výzvou k akci. Je to odpověď na ropnou skvrnu způsobenou společností BP a vyhlídku rostoucí globální teploty. Pokud chceme zdravě žít na zdravé planetě, musíme se odpoutat od ropy. Je to cesta, která právě začala, ale pokud máme dostat svět ze závislosti na ropě, potřebujeme Vás.

Podpořte Greenpeace

Pro zachování nezávislosti v našich postojích a činech nepřijímáme žádné finanční dary od států, politických stran, firem a ani od nadací, které jsou s nimi spojeny. Proto je práce Greenpeace možná jen díky lidem, jako jste Vy. O možnostech podpory Greenpeace ČR se dozvíte zde.