Proces s „tokijskou dvojkou“: žaloba tápe již první den

Novinka - 15 února, 2010
Od nespravedlivého zadržení Junichiho a Toru za odhalení korupce a spletité sítě lží, která drží pohromadě velrybářský průmysl, uplynuly téměř dva roky. Když nyní kvůli těmto obžalobám začal soudní proces, je všem přítomným jasné, že případ předložený žalobou bude ze stejného těsta.

Aktivisté Greenpeace Toru Suzuki a Junichi Sato se svým hlavním obhájcem kráčí kolem ledové sochy Spravedlnosti k soudu v japonském Aomori.

Proces zahájila obžaloba, jež se snažila dokázat vlastní tvrzení, a její vlastní svědkové, kteří byli nuceni v klíčových bodech souhlasit s obhajobou.
Ačkoliv Japonsko trvá na tom, že velrybářství je provozováno pro „vědecké účely“ a z toho důvodu je také placeno z japonských daní, každodenní zabíjení a zpracovávání velryb provozuje jediná obchodní společnost.
Svědek z této společnosti a doručovatel společnosti, který převážel po zemi zpronevěřené maso, byl u soudu, aby vypovídal o tom, jak docházelo k předávání velrybího masa a peněz. Zatímco to vypadalo, že se příběh odklání od své původní verze, jedna věc byla jistá – případ neměl nic společného s výzkumem.

Ne tak úplně „legální“ záležitost

Vedoucí prodeje firmy Kyodo Senpaku – společnosti, která měla s vládním Institutem pro výzkum kytovců dohodu o provozování velrybářské flotily – při křížovém výslechu připustil, že posádka obdržela „dárky“ v podobě velrybího masa, nicméně náklady na dárky nikdy nebyly zahrnuty ve finančních výkazech, přestože program velrybářství je projekt financovaný vládou. Tvrdil to stejný úředník, který dříve veřejně prohlašoval, že trvá na tom, že k žádnému předávání masa jako dárků nedocházelo.  Pod přísahou dále přiznal, že v důsledku obvinění Greenpeace z roku 2008 již nejsou dárky úředníkům předávány.
Obžaloba přizvala k výpovědi i managera přepravní společnosti Seino Transport, která v dubnu 2008 převážela bedny se zpronevěřeným masem po Japonsku poté, co se flotila vrátila z velrybí rezervace v Jižním oceánu. Ve své výpovědi potvrdil, že zaplatil majiteli bedny ze své kapsy cca 30 000 jenů (300 USD) a svou platbu nikdy nezaznamenal. Také připustil, že mu majitel řekl, že bedna obsahuje potraviny a ne „lepenku“, jak je uvedeno na dokladu.

Velrybářství před soudem

Rozhodnutí zajímat se o tuto politicky motivovanou obžalobu přijala bývalá japonská vláda. Nová administrativa může smýt hanbu usvědčujícího vyjádření Spojených národů tím, že zajistí poctivý proces dodržující mezinárodní zákonné předpisy. Dále by měla znovu prošetřit původní obvinění Junichiho a Torua. Premiér Hatoyama již ukázal svou schopnost vést. V Kodani vystoupil na podporu náročného kroku ve věci klimatických změn. Nyní má možnost ukázat se jako světový vůdce v oblasti lidských práv tím, že zajistí, aby korupce byla předána soudu – spíše než čestní muži, kteří ji odhalili.

Případ "tokijské dvojky" v čase

Časový přehled událostí v případu odhalení japonského skandálu zpronevěry velrybího masa