Případ "tokijské dvojky" v čase

Stránka - 27 září, 2010
Časový přehled událostí v případu odhalení japonského skandálu zpronevěry velrybího masa

Leden 2008 - Bývalý člen posádky velrybářské lodi kontaktoval Greenpeace s informací, že členové japonské velrybářské flotily pravidelně odvážejí maso z lodí a prodávají ho pro svůj vlastní zisk. Vyšetřování této kauzy začíná.

15. dubna 2008 - Z rybářské lodě Nisshin Maru, kotvící v tokijské zátoce po pěti měsících lovu velryb v Jižním ledovém oceánu je posádkou do soukromých bytů jejích členů odesláno nejméně 93 krabic "osobních věcí", označených popisky typu: "lepenka" či "nasolené zboží".

16. dubna 2008 - Aktivisté Greenpeace sledují jednu ze zásilek na odkladiště v prefektuře Aomori. Junichi a Toru otvírají jednu z krabic, aby ověřili její obsah, a zjišťují, že v ní není lepenka, nýbrž 23,5 kg prvotřídního velrybího masa, jehož cena se pohybuje v rozmezí od 100.000 do 300.000 jenů (přibližně 20–60 tisíc korun).

15. května 2008 - Po čtyřměsíčním tajném pátrání odhaluje japonská pobočka Greenpeace na tiskové konferenci v Tokiu veškeré detaily o těchto skandálních krádežích velrybího masa. Jako důkaz podávají Junichi Sato a Toru Suzuki zadrženou krabici ukradeného velrybího masa a odevzdávají ho tokijskému státnímu zástupci spolu s podrobnými informacemi o průběhu vyšetřování včetně jmen podezřelých členů posádky.

16. května 2008 - Greenpeace se z médií dozvídá, že přepravní společnost Seino ohlásila na policii zmizení krabice –měsíc poté, co byl zadržena.

20. května 2008 – Státní zastupitelství tokijského okresu potvrzuje, že skandál s velrybím masem bude vyšetřován.

27. května 2008 - Junichi a Toru zasílají policii v Aomori podrobnější informace o příčinách a průběhu své činnosti.

20. června 2008 - V časných ranních hodinách jsou Junichi a Toru zatčeni příslušníky státního zástupitelství okresu Aomori ve svých domovech a později převezeni do Aomori. Žádost, aby byli drženi v tokijské vazbě, je zamítnuta. Junichi a Toru jsou zadržováni v Aomori.
V Tokiu mezitím vtrhlo přes čtyřicet policistů do sídla japonské kanceláře Greenpeace – zabavují zde mobilní telefony, dokumenty a počítače. Razie se nevyhla ani domovů pěti členů Greenpeace.
Téhož dne tokijský státní zástupce náhle oznamuje, že upouští od vyšetřování skandálu s velrybím masem.

22. června 2008 - Junichi a Toru se dozvídají, že budou bez obžaloby či možnosti propuštění na kauci drženi dalších deset dní. (Podle japonských mohou být zadrženi až na 23 dnů bez obžaloby.)

30. června 2008 – U japonských ambasád po celém světě probíhají pokojné protesty za Junichiho a Toruovo propuštění a za vyšetřování skandálu s velrybím masem.

1. července 2008 - Junichi a Toru se dovídají, že budou bez obžaloby zadrženi ještě dalších deset dní.

10. července 2008 –35 mezinárodních nevládních organizací společně vyjadřuje znepokojení.

11. července 2008 - Junichi a Toru jsou obžalováni z porušení zákona a  krádeže a zůstávají ve vazbě.

14. července 2008 - Amnesty International vyjadřuje japonskému premiérovi „hluboké znepokojení“ ohledně zadržení Junchiho a Toru a hodnotí celou kauzu jako pokus japonské vlády o zastrašování aktivistů nevládních organizací. Čtvrt milionu lidí posílá japonskému premiérovi e-mail a s žádostí o propuštění „tokijské dvojky“.

15. července 2008 - Junichi a Toru jsou soudcem v Aomori propuštěni na kauci. Prokurátor se proti rozhodnutí okamžitě odvolává, nicméně jeho žádost je zamítnuta. Po 26 dnech ve vazbě jsou oba aktivisté propuštěni, ale stále čelí trestnímu stíhání.
V průběhu vazby vyjádřilo přes 252.000 lidí z celého světa svou podporu „tokijské dvojce“posláním zprávy.

4. listopadu 2008 - Oznamujeme svůj záměr postavit velrybářství před japonský soud a mobilizovat celosvětovou veřejnost. Zároveň hodláme zaměřit celou kampaň na Japonsko, v důsledku čehož letos nebudeme posílat svou loď do Jižního ledového oceánu.

9. prosince 2008 - Zástupci milionů příznivců Greenpeace přichází jako „spoluobvinění“ na úřad japonského premiéra v Tokiu, aby požádali o ukončení politické persekuce Junichiho a Torua, a také aby připomněli 60. výročí vyhlášení Všeobecné deklarace lidských práv. Skupina sebe sama označila za „spoluobviněné“ a aktivisté z celého světa se k nim připojili.

13. února 2009 – První den soudu s „tokijskou dvojkou“ v Aamori. Junichi a Toru – mají úvodní předběžné slyšení v Aomori, kde Greenpeace otevřelo své komunikační středisko. Očekává se, že veřejné přelíční začne v květnu 2009.

19. března 2009 - Greenpeace protestuje proti cenzuře japonské vlády a požaduje, aby Japonská agentura pro rybářství (FAJ – Fisheries Agency of Japan) zveřejnila necenzurované dokumenty o prodeji velrybího masa.
Již v roce 2008 jsme tyto dokumenty získali na základě práva na přístup k informacím, nicméně FAJ začernila rozsáhlé části textu, takže většina textu byla nejasná.

23. března 2009 - Tři nezávislí mezinárodní odborníci poskytují japonskému soudu klíčová svědectví. Odborník na lidská práva profesor Dirk Voorhoof prohlásil, že postih Junichiho a Torua by mohl mít „vážný odrazující dopad na ostatní, kteří se snaží upozorňovat na zpronevěru masa či jiné prohřešky“, a zadržení Junichiho a Torua hodnotí jako „porušení svobody projevu a práva veřejnosti být správně informována o zpronevěrách velrybího masa v Japonsku“.

10. - 16. dubna 2009 – Díky zmírnění omezujících opatření pro propuštění na kauci se Junich a Toru mohou vrátit k práci v japonské kanceláři Greenpeace, ovšem nikoli současně. Stále je jim není povolen vzájemný kontakt.

15. února 2010: První den soudního procesu s "Tokijskou dvojkou" začíná" a obžaloba tápe již první den.

8. března 2010: Soud pokračuje a former whaler took to the standand cast serious doubts on on the official investigationinto our allegations of embezzlement within Japan'swhaling industry.

8. června 2010: Žalobce chce pro aktivisty Greenpeace, kteří odhalili korupci ve velrybářském průmyslu, rok a půl vězení

6. září 2010: Rozsudek v procesu s Tokijskou dvojkou" - trest jednoho roku vězení s odkladem na tři roky. Greenpeace odsoudilo nespravedlivý trest uložený aktivistům bojujícím proti lovu velryb