Lední medvědi se vydali před sídlo Gazpromu v Moskvě a Berlíně

Novinka - 5 září, 2012
Aktivisté Greenpeace spolu s několika ledními medvědy dnes ráno vyhlásili před sídlem ruského energetického gigantu Gazprom v Moskvě arktickou rezervaci a vyzvali firmu, aby upustila od svých plánů na těžu ropy v Arktidě. Akce se uskutečnila jen několik dní od blokády arktické ropné plošiny Prirazlomnaja v Pečorském moři.

Gazprom Moskva

Desítka aktivistů z Německa, Rakouska, Polska, Maďarska a Ruska vybudovala před budovou Gazpromu zasněženou arktickou rezervaci a svými stany zablokovali přístup do sídla společnosti.

Současně probíhá také akce v Berlíně. Před zdješí pobočkou Gazpromu vztyčili aktivisté Greenpeace třímetrový model ropného vrtu, z nějž na zasněženou zem prýštila černá tekutina . Zároveň sbírají podpisy od kolemjdoucích na petici proti těžbě v Arktidě.

 

Akce v Moskvě a Berlíně jsou pokračováním kampaně za záchranu Arktidy předtěžebními plány Gazpromu.  Na konci srpna obsadilo Greenpeace její ropnou plošinu Prirazlomnaja v ruských arktických vodách. Gazprom zde chce zahájit těžbu ropy již na začátku příštího roku. Tím by se ruský ropný gigant stal první zemí na světě, která by v regionu zahájila komerční těžbu. Gazprom by se však nedokázal vypořádat s případnou ropnou havárií. Naši ruští kolegové navíc zjistili, že plošina nemá schválený havarijní plán pro případ úniku ropy.

 

Gazprom-Berlin

Ruští odborníci zkoumali tisíce možných scénářů havárií při těžbě v Arktidě. Jejich závěry jsou alarmující. Mohlo by dojít ke kontaminaci až 140 tisíc kilometrů čtverečních otevřeného moře a tří tisíc kilometrů čtverečních na pevnině. Pokud by došlo k velkému úniku ropy, bylo by prakticky nemožné oblast vyčistit a znamenalo by to zkázu pro tamní přírodu. Podle odborníků se v Arktidě, především na dně oceánu, nachází zásoby 90 miliard barelů ropy. Takové množství by mohlo pokrýt současnou světovou spotřebu zhruba na tři roky.

Minulý týden společnost Gazprom oznámila, že pozastavila své plány na těžbu plynu z obrovského ložiska Štokman v Barentsově moři. Důvodem jsou prý vysoké náklady. „Zastavení projektu na ložisku Štokman by mělo být jasným varováním pro investory a společnosti, že technické problémy a náklady na provoz v takových extrémních podmínkách znamenají, že těžba představuje obrovské riziko,“ upozornil Vladimir Čuprov z ruské pobočky Greenpeace.