Kampaň DETOX: Puma přebírá vedení v závodu za budoucnost bez jedů

Firma reagovala na výzvu Greenpeace k DETOXu a předběhla v závodu za budoucnost bez jedů Adidas a Nike

Novinka - 26 července, 2011
Puma, třetí největší sportovní značka, reagovala na výzvu Greenpeace k DETOXu a veřejně se zavázala, že do roku 2020 eliminuje veškeré vypouštění nebezpečných chemikálií z celého životního cyklu svých výrobků i ve svém dodavatelském řetězci. V závodu za budoucnost bez jedů se tak suverénně dostala před své soupeře Nike a Adidas.

Krok Pumy přichází ani ne dva týdny po zveřejnění studie Greenpeace „Špinavé prádlo“, která odhalila obchodní vazby mezi hlavními oděvními značkami, včetně Nike, Adidas a Pumy, a jejich dodavateli, kteří mají na svědomí vypouštění nebezpečných chemikálií a látek narušujících hormonální systém do čínských řek.

První etapa naší kampaně DETOX je tímto veřejným prohlášením společnosti Puma završena. Nestačí jen, aby Nike a Adidas následovaly Pumu. Greenpeace nyní vyzývá všechny tři firmy k tomu, aby prokázaly sportovního ducha a odkryly pravdu o nebezpečných chemikáliích, které jsou v současné době vypouštěny během produkce jejich výrobků.

Kampaň DETOX se pořádně rozjela v sobotu 23. července: přes 600 zákazníků a dobrovolníků se přidalo k aktivistům Greenpeace  a před obchody Nike a Adidas v 10 zemích se vysvlékli z Nike a Adidas oblečení a vytvořili tak světový rekord ve striptýzu. Nechyběl ani Nike Store v Praze na Příkopech!

Svým stanoviskem naplňuje Puma řadu požadavků Greenpeace důležitých k tomu, aby se celý textilní průmysl zásadním způsobem změnil:

  • Zohlednění principu předběžné opatrnosti při nakládání s chemikáliemi
  • Jasný časový rámec eliminace nebezpečných chemikálií z výroby
  • Zabránění vypouštění nebezpečných látek v rámci životního cyklu výrobku a v celém dodavatelském řetězci výrobce, včetně těch, které pocházejí ze znečisťujících výrobních postupů jako jsou tzv. mokré procesy (barvení, praní, potisk a úprava textilií)

Puma dále oznámila, že během následujících osmi týdnů zveřejní akční plán s konkrétními kroky, jak své závazky naplní.

Již tisíce lidí podpořili on-line výzvu šéfům Nike a Adidas, jimž Greenpeace hodilo rukavici. Požadují v ní, aby se zasadili o to, že se obě firmy chopí této výzvy a detoxikují svou výrobu, řeky i naši budoucnost. Přidejte se k výzvě i vy!

 

Veškeré informace o kampani DETOX naleznete na www.greenpeace.cz/detox

Témata