Reakce Greenpeace na dnešní jednání Rady ministrů životního prostředí v Bruselu

Novinka - 23 listopadu, 2009
Evropští ministři životního prostředí se dnes sešli v Bruselu k doladění posledních detailů ohledně posice Evropské unie k nadcházejícímu prosincovému summitu o klimatu v Kodani.

vlajka

 

Greenpeace vítá postoj švédského předsednictví, které spolu s více než stovkou zemí naléhavě volá po uzavření ambiciosní a závazné dohody, která by byla výsledkem tohoto summitu. Přesto ale Greenpeace ostře kritizuje neschopnost EU proměnit slova v činy a sladit své cíle ohledně redukce emisí skleníkových plynů s poznatky vědy o klimatu.

„Miliony lidí naprosté většiny států světa volají po silné, spravedlivé a závazné dohodě. Kodaňský summit musí přinést právně vymahatelná pravidla, která budou účinně řešit narůstající klimatickou krizi. Cokoli menšího je nepřípustné,“ řekla Magdalena Klimovičová, vědecký poradce Greenpeace Česká republika.

I když do zahájení závěrečných jednání zbývají již pouhé dny, ministrům životního prostředí se opět nepodařilo upevnit cíl EU týkající se redukce emisí skleníkových plynů. Dnes pouze opětovně stvrdili závazek na 30% snížení emisí vzhledem k roku 2020 v případě, že se k EU přidají i další rozvinuté ekonomiky s odpovídajícími redukčními cíli.

„Svět už je dnes už někde úplně jinde než když EU poprvé navrhla své cíle ohledně snížení emisí. Díky nekonečné řadě mezer a nedostatků a redukci způsobené ekonomickou krizí, může EU záhy dosáhnout 20 % redukčního cíle, aniž by vynaložila jakékoli další úsilí.“ řekla Klimovičová.

Zatímco EU odmítá udělat potřebné kroky, bohaté země jako Japonsko a Norsko již vyjádřily své odhodlání k výraznému snížení množství vypouštěných emisí. Řada rozvojových zemí jako např. Čína, Brazílie, Indonésie a Jižní Afrika již též oznámily své velmi ambiciosní plány a kroky, které by měly ochránit svět před hrozící klimatickou katastrofou.

Témata
Tags