Nový Rainbow Warrior na expedici za záchranu Amazonie

Novinka - 6 dubna, 2012
Amazonský deštný prales dlouhodobě ohrožuje těžba dřeva, chov dobytka, sójové plantáže a v neposlední řadě také klimatické změny. Kombinace odlesňování a klimatických změn hrozí přivést Amazonii až k bodu zvratu, jenž by znamenal, že se na konci tohoto století změní tento největší deštný prales v pouhou savanu. Proto se do Amazonie vypravila vlajková loď Greenpeace Rainbow Warrior III.

Rainbow Warrior III v těchto dnech zahájil svoji plavbu po Amazonce. Jeho posádka bude dokumentovat současný stav deštného pralesa. Expedice má ale ještě další, obecnější rozměr: V Brazílii se právě nyní projednává návrh nového lesního zákona, který nechrání pralesy, ale zájmy těch, kteří je chtějí kácet.

Greenpeace se proto spojilo s brazilskými občanskými sdruženími a místními obyvateli. Se zahájením expedice byla spuštěna oficiální petice proti současnému návrhu brazilského lesního zákona a za prosazení takové legislativy, která ukončí devastaci Amazonie. Cílem iniciativy je získat pod petici, která je určena brazilské prezidentce Dilmě Rousseffové, 1,4 milionů podpisů brazilských občanů.

Deštný prales a řeka Amazonka

Povodí Amazonky má plochu cca 6,5 milionu km2, což představuje pět procent zemského povrchu. Nachází se zde nejrozsáhlejší říční síť planety – přibližně pětina světových sladkovodních zásob.

 
Plavba do Ria

Rainbow Warrior vyplul z Manausu, hlavního města státu Amazonas v samém středu Amazonie, a míří do Ria de Janeiro. Bylo to právě v tomto městě, kde se na Summitu Země OSN v roce 1992 světové politické špičky shodly, že pokud se nezmění přístup člověka k přírodě a jejím vzácným zdrojům, není budoucnost světa v podobě, jak jej známe, udržitelná. Krásná slova. Ale amazonské deštné pralesy se kácí stále dál.

Letos v červnu proběhne v Riu po dvaceti letech další summit OSN o trvale udržitelném rozvoji. A pozornost celého světa se zaměří právě na brazilskou prezidentku, která bude jeho hostitelkou. A která bude v Brazílii rozhodovat o novém lesním zákoně.

Amazonie je deštný prales globálního významu a jeho ničení není ani zdaleka jen problémem Brazílie a ostatních států, na jejichž území se tento unikátní ekosystém rozkládá. I Vy můžete napsat prezidentce Rousseffové, že navrhovaný lesní zákon je špatný a znamenal by pro amazonskou přírodu i její obyvatele naprostou katastrofu.

Podrobnější informace o Amazonii naleznete na speciální tematické stránce Greenpeace www.amazonskepralesy.cz.