Rakousko bude skutečně bezjaderné

Novinka - 16 dubna, 2012
Kritici rakouského protijaderného postoje často zdůrazňují, že Rakousko jadernou energii nakupuje ze zahraničí. To však již brzy nebude pravda. Povinná všeobecná certifikace původu elektřiny v kombinaci s odmítnutím distribučních firem obchodovat s „jadernou“ elektřinou znamená, že ji v Rakousku od roku 2013, resp. 2015 nekoupíte.

Rakouská vláda, energetické firmy a ekologické organizace se totiž dnes ve Vídni shodly na tom, že každá kilowatthodina proudu dovezená do Rakouska bude mít povinně certifikát původu. Zástupci všech distributorů elektřiny v Rakousku se zároveň dobrovolně zavázali, že nebudou zákazníkům elektřinu pocházející z jaderných zdrojů nabízet.

Výsledky dnešního jednání:

  • v Rakousku bude označování původu veškeré elektřiny právně závazné, distribuce elektrického proudu neznámého původu bude zakázána
  • dodavatelé energie se zavazují, že pro zásobování koncových zákazníků nebudou odebírat jadernou energii
  • bude vytvořena značka „nejaderné energie“, jejímž prostřednictvím budou moci distributoři informovat zákazníky, že nedodávají ani jinak nevyužívají jadernou energii

16. dubna 2012 Jaderná energie? Ne, děkuji!

Ukončení dodávek necertifikované nebo „jaderné“ elektřiny bude pro domácnosti ukončeno již od 1. ledna 2013, pro průmysl (z důvodu dlouhodobých kontraktů) pak od ledna 2015.

Elektřinou z jaderných zdrojů pak mohou být zásobováni pouze firemní spotřebitelé, kteří ji kupují přímo od zahraničních dodavatelů, původ energie však budou muset doložit. V Rakousku přitom elektřinu od zahraničních obchodníků kupuje jen malé množství firem a není pravděpodobné, že by pro ně byl otevřený odběr „jaderného“ proudu celkově přínosný.

Greenpeace považuje dnešní dohodu za velký úspěch. Je totiž jasným signálem pro potenciální investory do jaderné energetiky. To se týká i České republiky, která v současné době vyváží téměř čtvrtinu své produkce elektrické energie a plánuje postavit dva nové jaderné reaktory v Temelíně.

„V současnosti vyvážíme kompletní roční výrobu Temelína (nebo dvou největších uhelných elektráren Prunéřov a Počeradady). Pokud by ČEZ v Temelíně postavil dva nové reaktory, narostl náš roční vývoz na pozoruhodných 40 %. To má ovšem smysl pouze za předpokladu, že bude někdo ochoten tuto elektřinu kupovat. Dnešní rakouský konsenzus na zákazu elektřiny z jádra je tak dalším hřebíčkem do rakve nových temelínských bloků,“ komentoval dnešní převratné rozhodnutí vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR, Jan Rovenský.

Greenpeace bude usilovat o to, aby se k Rakousku v dohledné době přidalo i Německo, což by vývoz české jaderné elektřiny zásadním způsobem omezilo.

Jak poznáte elektřinu vyrobenou v jaderné elektrárně?

V zásuvce samozřejmě nijak. Technicky není možné odlišit, jestli vám elektrony ve Vašich spotřebičích rozkmitává generátor v Temelíně, Prunéřově či pocházejí z obnovitelných zdrojů energie. Kromě fyziky se ale v energetice uplatňuje i ekonomika a účetnictví. Elektřinu, kterou výrobce (třeba ČEZ) do sítě dodá, od něj musí někdo koupit a zaplatit (i když fyzikálně ji v síti od elektřiny vyrobené ostatními výrobci nerozeznáte). K tomu právě slouží certifikát původu. Pokud elektřinu z jádra nikdo nekoupí, může ji ČEZ samozřejmě dodávat do sítě zadarmo, ale její výroba pro něj ztratí ekonomický smysl. Dnešní dohoda tedy ošetřuje to, od koho a za jakých podmínek Rakušané proud kupují. Obchodníci s elektřinou již dnes stejným způsobem podle zákona certifikují původ elektřiny z obnovitelných zdrojů, jde tedy o osvědčené a funkční řešení.