Replika na dnešní prohlášení pana policejního prezidenta Mgr. Oldřicha Martinů k pondělní akci "Vítejte v ČEZké republice!" na střeše Úřadu vlády:

Novinka - 7 května, 2010
7. 5. 2010

Jan Rovenský, vedoucí klimatické kampaně Greenpeace.

1) Dokud bude řídit ČEZ českou vládu a nikoliv vláda ČEZ, budeme mít důvod se na střechu Strakovy akademie vracet. Upozorňovat na klientelistickou síť mezi ČEZem, největšími politickými stranami a nejvyššími státními úředníky podobně důrazným způsobem je možná nelegální, ale rozhodně legitimní.

2) Účastníci pondělní akce jsou připraveni nést případné právní následky svého jednání a nebudou se jim nijak vyhýbat - je to jedním z klíčových principů občanské neposlušnosti formulovaných H.D. Thoreauem a M. Ghándím, k jejichž odkazu se aktivně hlásíme. V rovině veřejného práva hrozí aktivistům ze střechy v nejhorším možném případě obvinění z přestupku neuposlechnutí výzvy veřejného činitele s pokutou do 5.000 korun.

3) Podle dostupných informací v pondělí Policii ČR žádné mimořádné náklady nevznikly. Ze střechy nás sundavali příslušníci ochranné služby v rámci své řádné služby - na rozdíl od loňského podzimu se zásahu neúčastnili policisté z URNA, jejichž účast by bylo možné považovat za mimořádnou. Případné civilní žaloby o náhradu škody se proto nebojíme - předpokládáme, že policie nebude schopna prokázat vznik mimořádných nákladů a spor prohraje.

4) Dovolujeme si upozornit, že náhradu škody v civilním řízení policie uplatňuje jen zcela výjimečně - nepostupuje tak ani v případě velkých zásahů proti akcím extremistů, v případě nejvážnějších trestných činů či např. při zbytečném vyklízení objektů či hledání osob na základě nepravdivého oznámení. Dnešní prohlášení pana prezidenta proto považujeme za zoufalý pokus postihnout za každou cenu účastníky pondělní akce přísněji, než zmíněnou pětitisícovou pokutou. Ponecháme vaší vlastní laskavé úvaze, jak moc je tento pokus pana prezidenta motivován ministrem vnitra Martinem Pecinou.

Za Greenpeace ČR
Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně