Žalobce chce pro aktivisty Greenpeace, kteří odhalili korupci ve velrybářském průmyslu, rok a půl vězení

Novinka - 8 června, 2010
8. 6. 2010 – Na Světový den oceánů připadlo soudní přelíčení s aktivisty Greenpeace Junichim Satu a Toruem Suzukim u soudu v japonském Aomori. Navzdory tomu, že vyšetřování korupce v japonském velrybářském průmyslu bylo vedeno veřejným zájmem a podpořeno vysokým komisařem pro lidská práva OSN, předložil dnes žalobce návrh na nejvyšší trest vězení, jaký kdy byl pro aktivisty Greenpeace v celé čtyřicetileté historii této organizace navržen. Ani potvrzující svědectví informátorů z velrybářského průmyslu podporující protichůdnost svědectví svědků obžaloby nezabránila návrhu na tak nepřiměřený trest.

Junichi Sato ukazuje na tiskové konferenci velrybí maso ze zásilky, jež byla určena pro černý trh. Poté bylo maso předáno státním úřadům jako důkaz spolu s podnětem k zahájení oficiálního vyšetřování.

Pracovní skupina pro svévolné věznění Rady pro lidská práva OSN uvedla, že 26ti denním zadržováním Satoa a Suzukiho byla porušena jejich lidská práva. Přesto dnes okresní prokurátor v Aomori požadoval, aby si oba odpykali trest vězení na  rok a šest měsíců nepodmíněně za krádeže a přestupek překročení zákazu vstupu.

„Jednali jsme zcela mírumilovně a výhradně  ve veřejném zájmu – naším cílem bylo získat důkazy o zpronevěře a pašování velrybího masa hrazených z veřejných prostředků, a tedy japonskými daňovými poplatníky,“ uvedl Sato. „Jako signatář mezinárodních úmluv o lidských právech, musí Japonsko uznat naše právo na takovéto kroky, a věříme, že to soud zohlední ve svém rozhodnutí.“

Při prověřování podezření, že v japonském programu na lov velryb v Jižním oceánu, který je financován z veřejných prostředků, dochází k systematické korupci, zadrželi Sato a Suzuki zásilku velrybího masa, o kterém informátoři tvrdili, že byla určena pro černý trh, a použili ji jako důkaz ke své žádosti o oficiální šetření. To však bylo úřady bez udání důvodu zrušeno,  zatímco Sato a Suzuki, nyní známí jako „Tokijská dvojka“, byli zatčeni. Jejich zadržení, vyslýchání a pokuty odsuzují mezinárodní organizace pro lidská práva, odborníci na právo a politici, včetně laureáta Nobelovy ceny arcibiskupa Desmonda Tutua.

„Akce Junichiho a Torua byly nenásilné a vždy sloužily výhradně veřejnému zájmu. Je velmi znepokojující, že vůbec může být vynesen rozsudek vězení,“ řekl výkonný ředitel Greenpeace International Kumi Naidoo. „Odborníci na lidská práva považují tento případ za politicky motivovaný a za další příklad rostoucího globálního trendu, kdy státní orgány využívjí zákona k umlčení nepohodlné opozice," dodal.

Návrh trestu vězení přichází právě v době, kdy začíná rozhodujícího výročního zasedání Mezinárodní velrybářské komise IWC v marockém Agadiru. Od doby zatčení obou aktivistů v červnu 2008 zaslalo japonské vládě vzkaz  přes půl milionu znepokojených lidí ze všech koutů světa.

„Díky nastupující nové vládě dnes máme příležitost smazat ty dva roky nečinnosti naší vládnoucí garnitury,“ uvedl Suzuki. „Nový premiér Naoto Kan musí prokázat, že dokáže udělat to, co Yukio Hatoyama nedokázal, a dokázat, že Japonsko může být světovým lídrem v ochraně práv a významu občanské společnosti.“

Rozsudek dosud nebyl vynesen.

Případ "Tokijské dvojky" v čase můžete sledovat zde

Přidejte se výzvě Japonské vládě

Přidejte se výzvě Japonské vládě

Podpořte Greenpeace

Pro zachování nezávislosti v našich postojích a činech nepřijímáme žádné finanční dary od států, politických stran, firem a ani od nadací, které jsou s nimi spojeny. Proto je práce Greenpeace možná jen díky lidem, jako jste Vy. O možnostech podpory Greenpeace ČR se dozvíte zde.