Lodě Greenpeace se postavily nejkontroverznější ropné plošině světa

Tajné britské vládní dokumenty odhalují, že likvidace ropné skvrny v Arktidě je nemožná

Novinka - 24 května, 2011
Dvě lodi Greenpeace se postavily komandům dánského námořnictva, které chrání ropné práce v mrazivých vodách u pobřeží Grónska. Celý týden hledal tým Greenpeace obrovskou 53 000 tun vážící ropnou plošinu Leiv Eiriksson – jedinou ropnou plošinu, která by měla letos zahájit těžbu v odlehlé arktické oblasti. Včera večer ji nalezli 320 km západně od Grónska v doprovodu dánské válečné lodi.

Greenpeace dnes zveřejnilo tajné dokumenty britského ministerstva zahraničí, jež získalo na základě práva na svobodný přístup k informacím. Stojí v nich, že britská vláda má za to, že ropnou skvrnu v Arktidě by bylo nemožné odstranit.

Loď Greenpeace Esperanza je na dohled ropné plošiny a jejího doprovodu – válečné fregaty třídy Thetis ve službách NATO. Ben Ayliffe z Greenpeace International na palubě Esperanzy prohlásil: „Ve světle rizika spojeného s hlubokomořskými vrty v Arktidě je těžba v Mexickém zálivu procházka růžovou zahradou. Likvidace ropné havárie v těchto vodách by byla naprosto nemožná. A netvrdíme to pouze my, to samé si myslí i britská vláda. Aktivity Cairn Energy jsou extrémně nezodpovědné a mělo by od nich být upuštěno. Jejich ropná plošina by měla arktickou oblast okamžitě opustit.“ Na scéně je také další loď Greenpeace – Arctic Sunrise.

Dokumenty, které dnes zveřejnilo Greenpeace na své internetové stránce, ukazují obavy britské vlády ohledně dopadů ropné skvrny v Arktidě. V e-mailové komunikaci vládních úředníků uvedl britský ministr pro energetiku: „Zajistit pomoc v případě problémů se znečištěním je složité a náprava škod je téměř nemožná.“ V jiném dokumentu stojí: „Setrvávají značné pochybnosti. Nejvýznamnější z nich jsou ekologické – a možnost druhé události typu Mexického zálivu … Arktický ekosystém je velmi zranitelný a havarijní opatření by byla kvůli odlehlosti oblasti a obtížným podmínkám v teplotách pod bodem mrazu pomalejší a obtížnější než v Mexickém zálivu.“

Naftařská firma ovšem připouští znečištění i bez případné havárie. Vrtné práce by měly vést k vypuštění nejméně 9 000 tun toxických chemikálií přímo do vod Davisova průlivu, přičemž by měly být uvolněny ty nejnebezpečnější chemikálie v množství větším, než pochází ze celoročního provozu všech ropných zařízení v Norsku a Dánsku.

Oblast, v níž chce Cairn Energy těžit, je známá jako „Iceberg Alley“ (ledovcová ulička). Firma hodlá ledovce plošině z cesty odtáhnout nebo použít vodní děla, aby je odchýlila a předešla srážce během těžby. Pokud bude ledovec příliš velký, slíbila firma pohnout plošinou. Loni se z Petermannova ledovce na sever od Iceberg Alley odlomila kra o ploše 260 km2. Jedná se o oblast známou výskytem populací plejtváka obrovského, ledních medvědů, tuleňů a stěhovavých ptáků.

 

Zveřejněné britské vládní dokumenty o riziku ropné skvrny v Arktidě jsou ke stažení zde (v AJ).