ÚSPĚCH! Shell letos průzkumné vrty v Arktidě nedokončí!

Novinka - 17 září, 2012
Máme skvělé zprávy! Letošní plány firmy Shell provést první průzkumné ropné vrty v arktických vodách severně od Aljašky vzaly za své. Firma dnes ráno musela přiznat, že zařízení určené k likvidaci případné ropné havárie se během testování poškodilo. Své plány pro rok 2012 tedy nesplní a průzkumné vrty letos dokončovat nebude.

Po šesti letech příprav průzkumného programu v Arktidě chtěl Shell letos původně zahájit nejméně pět vrtů na dvou místech - v Čukotském a Beaufortově moři severně od Aljašky. Podle svého prohlášení bude nyní firma provádět pouze přípravné práce ve svrchních vrstvách, žádný z vrtů ale oproti svým letošním plánům nedokončí. Povolení k průzkumným vrtům ropnému koncernu vyprší 24. září (v Čukotském moři), resp. 31. října (v Beaufortově moři).  

Projekt provází od samého počátku celá řada technických selhání a velké zpoždění. První vrt byl spuštěn s tříměsíčním časovým skluzem teprve před týdnem. Povolení měla firma navíc jen pro dosažení hloubky, kde se ještě nenachází ropa, protože havarijní plavidlo pro případ úniku ropy Arctic Challenger nemělo všechna potřebná povolení. Hned během prvního dne však musely být práce na vrtu zastaveny, protože se do oblasti přiblížila obrovská kra.

Rozhodující ránu letošním plánům Shellu nyní zasadilo další technické selhání: firma dnes ráno oznámila, že speciální zařízení na palubě plavidla Arctic Challenger určené k likvidaci ropné havárie se během testů poškodilo. Pro letošek to tedy pro Shell znamená konec projektu.

Je to ovšem také významný signál pro další ropné společnosti, které aktivity Shellu v Arktidě bedlivě sledují. Před několika dny oznámila např. norská společnost Statoil, že počká a uvidí, jak se Shellu v Arktidě daří. Shell totiž investoval přes 4,5 miliardy dolarů do průzkumu nalezišť arktické ropy, který opakovaně selhává.

Po dnešku je tedy naprosto jasno: Plány Shellu v Arktidě jsou velmi drahou a riskantní chybou.

Vedení koncernu a investoři by stávající situaci měli brát jako příležitost k přehodnocení svých plánů na těžbu ropy v jedné z nejzranitelnějších oblastí na Zemi. Miliardy určené na těžbu další špinavé ropy je rozhodně lepší investovat do vyšší účinnosti motorů vozidel a vývoje nových, čistých technologií. Arktidu můžeme zachovat jako místo pro přírodu, vědu a výzkum, pro všechny budoucí generace. Je i naše a musíme ji chránit.

 

Rostoucí hnutí za ochranu Arktidy

Přes šest měsíců jsme se společně se spoustou lidí z celého světa snažili dostat Shell z Arktidy pryč. A dnes ráno šéfové této firmy oznámili, že letošní program průzkumných vrtů ruší. Je to skvělá zpráva a vítězství pro všechny Ochránce Arktidy!


Před šesti měsíci jsme na Novém Zélandu zahájili kampaň za ochranu Arktidy třídenní blokádou vrtné lodi Shellu s názvem Noble Discoverer. Chystala se tehdy na dlouhou plavbu do arktických vod severně od Aljašky. Akce se přímo zúčastnila i herečka Lucy Lawless, známá jako seriálová bojovnice Xena, a když po třech dnech slezla z lodi dolů, řekla: „Nahoru nás vylezlo šest, ale cestou dolů už nás bylo 133 tisíc“. Lidé ze všech koutů světa psali vedení Shellu, aby od svých těžebních plánů v Arktidě upustili.

A to byl teprve začátek.

Tisíce z vás šířilo světem informaci o plánované těžbě ropy v Arktidě i jejích obrovských rizicích, a tak se začalo přidávat stále víc lidí. K požadavku adresovanému OSN se přidaly desítky známých osobností ze světa, jako třeba Sir Paul McCartney, Robert Redford nebo Penelope Cruz, podpora přišla ale i z Česka – přidali se mj. třeba Petr Vacek, Marta Kubišová,  Simona Babčáková, Klára Issová nebo kapela Tata Bojs.

Pro naši kampaň je dnešek obrovským krokem vpřed, ale je nutné dál pokračovat a zajistit ochranu Arktidy před těžaři jednou pro vždy.

Pokud jste jedním z téměř dvou milionů lidí, kteří se přidali ke kampani na záchranu Arktidy, je dnešek skvělou příležitostí k oslavě toho, čeho jsme společně dosáhli proti jedné z nejmocnějších korporací na této planetě.

A pokud Ochráncem Arktidy ještě nejste, přidejte se, ať je nás ještě víc! :) 

www.savethearctic.org