Šok a zklamání nejen pro velryby

Novinka - 3 července, 2012
Jednání Mezinárodní velrybářské komise (IWC) opět ovládly země toužící po obnově komerčního lovu velryb. Přestože úlohou IWC je velryby především chránit, pro-velrybářskému bloku pod taktovkou Japonska se znovu podařilo zabránit vyhlášení Jihoatlantické velrybí rezervace.

Je to velmi nečekané zklamání a šok a zároveň důkaz mistrné, často i finančně nákladné japonské diplomacie, která dokáže přesvědčit řadu malých a pro většinu tuzemců neznámých zemí (Kiribati, Nauru, Togo, Tuvalu, Benin, atd.).    

Rezervace měla podporu USA, Evropské unie a všech členů IWC, jejichž břehy by na obou stranách Atlantiku omývala. A přestože země usilující o rezervaci měly většinu, vyhlášena nebyla.

K potřebné ¾ většině chybělo pár hlasů. Žádná ze zemí, které hlasovaly proti, nemá na daném území jurisdikci a smysl jejich jednání je jediný - víra, že se jim podaří zvrátit mezinárodní zákaz komerčního lovu velryb a jednoho dne se opět japonské velrybářské flotily vydají zabíjet kytovce do těchto vod. 

Pro vyhlášení rezervace hlasovalo 38 zemí, proti 21. Česká republika podpořila vyhlášení rezervace a patří jí za to dík. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa původně zrušil naší účast na zasedání, ale Greenpeace se podařilo ho přimět, ať naši komisařku zastoupí alespoň český velvyslanec v Mexiku a hlasuje pro.

Po loňských zkušenostech, kdy bylo hlasování díky neúčasti řady zemí znemožněno „japonským“ blokem s poukazem na nedostatečné kvorum, bylo zřejmé, že každý hlas bude potřeba. Bohužel delegace řady zemí stejně nedorazily.   

Rozhořčení po hlasování, především těch zemí, které iniciovaly vznik rezervace, bylo naprosto oprávněné. Jako první se ozvala Brazílie, po neúspěšné volbě poděkovala všem, kteří hlasovali pro, a ubezpečila všechny přítomné státy, že toto není konec snah zajistit velrybám klid v jižním Atlantiku.   Pro vyhlášení Jihoatlantické velrybí rezervace hlasovalo 38 zemí:
Argentina, Austrálie, Rakousko, Belgie, Brazílie, Chile, Kolumbie, Kostarika, Kypr, Česká republika, Dánsko, Dominikánská republika, Ekvádor, Estonsko, Finsko, Francie, Gabon, Německo, Indie, Irsko, Izrael, Itálie, Lucembursko, Mexiko, Monako, Nizozemsko, Nový Zéland, Panama, Peru, Rumunsko, Slovensko, JAR, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie, USA, Uruguay

Proti hlasovalo 21 zemí:
Antigua a Barbuda, Benin, Kambodža, Čína, Ghana, Grenada, Island, Japonsko, Kiribati, Korea, Laos, Mongolsko, Nauru, Norsko, Omán, Rusko, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie, Tanzanie, Togo, Tuvalu

Zdrželi se:
Maroko, St. Vincenc a Grenadiny

Nepřítomni:
Chorvatsko, Keňa