Šokující video: obětí lovu tuňáka jsou i žraloci a velryby

Novinka - 18 listopadu, 2011
Greenpeace zveřejnilo exkluzivní video přinášející svědectví o destruktivním rybolovu, který kvůli tuňákovi likviduje mořský život v Tichém oceánu.



Tuňák se stal populární součástí českého jídelníčku. Jen málo se však hovoří o tom, odkud se na pulty obchodů dostává. Jeho původ je totiž často velmi problematický.

V posledních několika dekádách jsou světové oceány drancovány takovým způsobem, že rybáři plují do stále vzdálenějších oblastí, a přitom jejich úlovky jsou čím dál menší. To platí zejména o Tichém oceánu, který je domovem téměř 70 % světové populace tuňáka.

Obrovská poptávka a nadměrný rybolov ničí jeho stavy ve světových oceánech a přivádí jej na pokraj vyhynutí. Rybářské lodi, které používají agresivní rybolovné metody, navíc spolu s tuňákem z oceánu vyloví všechno živé.

Jaké používají rybáři metody?

Nedávno nás kontaktoval pilot helikoptéry, který natočil záběry na rybářské lodi v Tichém oceánu. Helikoptéry se často používají k tomu, aby nacházely hejna tuňáků, a v poslední době také ke kontrole tzv. lovných zařízení s uzavíracím mechanismem (fish aggregation devices, FADs) – plovoucích předmětů (často sledovaných satelitem), které přitahují pozornost nejen tuňáků, ale všech možných mořských živočichů. 

V Pacifiku se běžně používají tato lákadla v kombinaci s technikou lovu pomocí tzv. košelkového nevodu, což vede k obrovské míře nechtěného úlovku (tj. všechno v síti, co není „cílovou“ rybou).

Pilot helikoptéry byl tak otřesen tím, co při své práci viděl, že se rozhodl nám své záběry předat, abychom je zveřejnili. A také s nadějí, že pomůže přimět i další lidi k tomu, aby požadovali změnu, která zabrání devastaci oceánů. Přinášíme tak svědectví o tom, co všechno se skrývá za konzervou tuňáka prodávanou v supermarketu. 

Podívejte se na video (Varování: obsahuje drastické záběry)

Žraloci, želvy nebo velryby obětmi bezohledného lovu

To, co se odehrává v tomto videu, není ničím výjimečným. Vědci odhadují, že míra nechtěného úlovku dosahuje 10%. Když vezmeme v úvahu, kolik tuňáků se uloví, vychází z toho ohromné množství zabitých žraloků, želv, rejnoků a dokonce i velryb. V sítích končí i nedospělí tuňáci, což ještě víc snižuje šanci na regeneraci celé populace tohoto druhu. A přitom to není vůbec nutné.

Greenpeace: Zakažte drastické rybolovné metody!

Greenpeace vede kampaň za vytvoření globální sítě mořských rezervací, které by pokrývaly 40% světových moří, a za trvale udržitelný rybářský průmysl.

V současné době je v oblasti Tichého oceánu loď Esperanza z flotily Greenpeace. Její posádka v rámci kampaně za záchranu našich oceánů přináší svědectví o dramatickém dopadu nadměrného rybolovu a prosazuje opatření, která povedou k tomu, že tuňák z Pacifiku nezmizí.

Greenpeace vyzývá k ukončení používání destruktivních rybolovných metod, které nejen že likvidují stavy tuňáků, ale zabíjejí obrovské množství dalších mořských živočichů.

Součástí naší kampaně za zachování oceánů je přesvědčit hlavní výrobce tuňákových konzerv, aby nepoužívali ryby ulovené ničivými rybolovnými metodami.

Video: Jak funguje průmyslový lov tuňáků 

Co můžete udělat vy? 

Buďte aktivní! Zeptejte se svého obchodníka a výrobců tuňákových konzerv, jaký je původ ryb, které prodávají! Požadujte, ať nepodporují drastické rybolovné metody!