Špatný vzduch zabíjí. Ročně 5,5 milionů osob

Novinka - 15 února, 2016
Více než 5,5 milionů lidí ročně umírá kvůli znečištěnému vzduchu. Polovina osob kvůli špatnému ovzduší přitom zemře v Číně a Indii, které patří mezi rychle ekonomicky se rozvíjející země.

Kvůli průmyslové výrobě, uhelným elektrárnám, hořícím lesům nebo výfukovým zplodinám uniká do vzduchu nespočetné množství nepatrných částic, které se negativně podepisují na lidském zdraví.

Podle zjištění vědců z University of Washington se bude počet úmrtí zapříčiněných kvůli špinavému vzduchu v následujících desetiletích zvyšovat. A to pokud nebudou přijata ještě přísnější opatření a dokonalejší filtry omezující počet částic unikajících do ovzduší.

15. února 2016 Průmyslová výroba

Průmyslová výroba patří v Číně mezi velké znečišťovatele nejen vzduší.

"Znečištění vzduchu patří mezi čtvrtý nejčastější faktor, který je příčinou úmrtí, zároveň jde o nejčastější environmetální problém spojený s daným typem onemocnění," míní kanadský expert Michael Brauer.

Omezení emisí látek znečišťujících vzduch je přitom podle Brauera "neuvěřitelně efektivní cestou, jak zlepšit zdraví celé populace".

V Číně v roce 2013 zemřelo z výše uvedených příčin 1,6 milionů osob. V Indii ve stejném období 1,4 milionu lidí.

15. února 2016 Dělník v provincii Guangdong

Zástupci Greenpeace reportovali o vysoké míře znečištění v textilní továrně a v jejím okolí v provincii Guangdong. Dělníci se před škodlivými výpary snaží chránit rouškami. Toxické látky i tak prostupují do jejich těla například kůží.

Mezi největší znečišťovatele ovzduší patří v Číně spalování uhlí. Experti uvádějí, že jen tato činnost si každoročně vyžádá úmrtí necelých 400 000 osob.

Velké čínské aglomerace v současnosti opakovaně sužují nadměrné koncentrace prachových částic. Například počátkem prosince byl v Pekingu vůbec poprvé vyhlášen červený poplach, který úřadům umožňoval uzavírat školy či omezit práci na stavbách.

Přesto se i zde blýská na lepší časy - vysoká míra znečištění ovzduší a nízké ceny uhlí na světovém trhu vedou představitele Číny k omezování otevírání nových uhelných dolů. Stop stav je vyhlášen na tři roky.

15. února 2016 Hořící Borneo

Jihovýchodní Asii zasáhly loni masivní požáry, které do vzduší uvolnily mnoho tun zdraví škodlivých látek. Před zdraví nebezpečným kouřem nebylo úniku.

 

V Indii se mezi největší znečišťovatele ovzduší řadí pálení dřeva, sušených exkrementů a další biomasy.

Zplodinám, které při tom vznikají, jsou přímo ve svých domovech vystaveny miliony nejchudších indických rodin.

Autor: adr

Témata