Špinavé uhlí dostalo červenou kartu

Novinka - 2 října, 2014
Obyvatelé lesa v Mahanu oslavují rozhodnutí Nejvyššího soudu zrušit spuštění plánovaného uhelného bloku. Aktivisté žádají vládu, aby během dražby nových bloků uchránila před těžbou lesní oblasti.

Greenpeace Indie koncem září oslavilo přelomové rozhodnutí Nejvyššího soudu ve věci uhelného podvodu a verdikt označilo jako vítězství životního prostředí a obyvatel Indie nad nekontrolovatelnou korupcí a   ́příbuzenským ́ kapitalismem běžným v těžebním průmyslu. Toto zásadní rozhodnutí ruší licence 214 uhelných bloků včetně Essaru a uhelného bloku Hindalco’s Mahan.

Greenpeace věří, že rozhodnutí soudu nastolí konec levného uhlí v Indii a bude znamenat vážné problémy pro novou vládu, která se nadměrně spoléhá na uhelnou energii jako pohon ekonomického růstu. Pralesům v Mahanu byla dnes nařízením Nejvyššího soudu udělena milost, protože povolení pro Essar a Hindalco byla kvůli nezákonnosti zrušena. „Tento průlomový rozsudek je budíčkem pro vládu premiéra Modiho, která se dostala k moci na základě protikorupční agendy a prosazování ekonomického růstu.

Dnešní rozsudek odhaluje špinavé uhelné tajemství a měl by znamenat konec spojenectví mezi státními a korporátními hráči. Je to hlasitý vzkaz nejdůležitějšího soudu v zemi vládě a průmyslu, že zákony o půdě nesmějí být obcházeny a znevažovány. Vláda nyní musí učinit volbu – jestli vyvinout ekonomický model, který bude ku prospěchu lidem i životnímu prostředí, nebo zda se držet zkorumpované, drahé a špinavé energie,“ řekla Vinuta Gopal, vedoucí klimatické a energetické kampaně v Greenpeace Indie.

Lesní komunity v indickém státu Madhya Pradesh i Greenpeace jásají nad rozhodnutím soudu o zrušení uhelných bloků v Mahanu, ke kterému došlo kvůli nedostatku transparentnosti při jejich povolování. Organizace Mahan Sangharsh Samiti a Greenpeace jsou zapojeny do dlouhé bitvy proti navrhovanému uhelnému dolu, jehož realizace by zahrnovala vykácení půl milionu stromů, ochuzení více než 50 000 lidí z 54 vesnic o jejich živobytí, a samozřejmě také destrukci habitatu. „Mahanské pralesy jsou jedny z nejbohatších  ́Sal ́ lesů v zemi (tj. lesů, kde dominuje strom druhu Shorea robusta – poznámka překladatele). Těžba uhlí v Mahanu by znamenala ztrátu živobytí pro místní obyvatele a rovněž ztrátu značné biodiverzity. Vláda by měla přehodnotit kritéria, na jejichž základě jsou uhelným blokům udělována povolení, a zamezit výstavbě bloků v pralesních oblastech,“ doplnila Vinuta Gopal.

Aktivisté nová kritéria navržená soudem přivítali a dodali, že nový proces musí dodržovat zákony životního prostředí a tzv. Zákon o uznání práv obyvatel lesů (Forest Rights Act). Verdikt byl vynesen těsně před uskutečněním jednoho z ambiciózních projektů vlády - Make in India – jehož cílem je výrazně zvýšit příliv zahraničních investic do Indie. Vláda nám již poskytla dostatečný obrázek o překotném přerozdělování a o zmírňování environmentálních norem. Greenpeace Indie požaduje, aby vláda přestala na cestě k dosažení dvojnásobného růstu využívat nebezpečné zkratky, navíc na úkor bohaté biologické rozmanitosti a práv obyvatel Indie. Vláda se nesmí vykroutit ze svého slibu Sabka Saath, Sabka Vikas (Společně se všemi, rozvoj pro všechny) tím, že naplní kapsy několika vybraných korporátních obchodníků a vrátí se zpět do prohnilého kruhu  ́příbuzenského ́ kapitalismu, který dnes odhalil verdikt Nejvyššího soudu.