Greenpeace stupňuje protest proti hlubokomořským ropným vrtům na lodi Stena Carron

Aktivisté hodlají setrvat dokud neskončí politická jednání o zákazu hlubinných vrtů

Novinka - 22 září, 2010
22. září 2010 - Greenpeace dnes rozšířilo svou blokádu obrovské vrtné lodi kotvící necelé dva kilometry od britského souostroví Sheltlandy – ke kotevnímu řetězu připojili základnu, která umožní členům mezinárodní ekologické organizace zůstat na místě až měsíc.

Tým Greenpeace upevňuje základnu ke kotevnímu řetězu vrtné lodi Stena Carron společnosti Chevron, které včera zabránili v opuštění Skotska za účelem zahájení hlubokomořského pokusného vrtu. Nyní může být blokáda prodloužena na měsíce.

Z Greenpeace lodi Esperanza přivezly nafukovací čluny k 228 m dlouhé vrtné lodi Stena Carron, kterou provozuje americký energetický gigant Chevron, „hnízdo“ o průměru 2 metry, jež bude aktivistům sloužit jako základna. Dva lezci, kteří strávili minulou noc ve stanu zavěšeném nad vlnami, jej pak upevnili ke kotevnímu řetězu lodi. Poté se Anais z Německa a Victor ze Švédska bezpečně vrátili na palubu Esperanzy.

Základna byla na vrtnou loď umístěna den před schůzkou ministrů životního prostředí ze zemí ležících u Severního moře, která se koná v norském Bergenu pod záštitou úmluvy OSPAR a kde se má projednat německý návrh na zákaz nových hlubokomořských vrtů. Britská vláda na schůzku vysílá dva ministry, kteří mají na tento návrh zablokovat.

Loď, kterou provozuje obří americká energetická společnost Chevron, měla plout do místa ropných polí v oblasti Lagavulin, aby provedla nebezpečný průzkumný vrt v hloubce 500 m ve vodách zvaných Atlantic Frontier u Shetlandských ostrovů.
Dva noví aktivisté jsou nyní bezpečně uvnitř zavěšené základny, která je chrání před živly, a mají zásoby nejméně na měsíc. Leila Deen, která dnes slaví své 31. narozeniny, ze základny řekla:

"Zastavit ropnou katastrofu v oblasti Atlantic Frontier by mohlo být ještě složitější než tomu bylo u BP v Mexickém zálivu. Zatím však britská vláda odmítá čelit realitě a zastavit vydávání povolení na vrtné práce pro lodě jako je tato. To je důvod, proč jsme na této základně, zavěšeni na kotevním řetězu této nebezpečné lodě na těžbu ropy, pouhých několik metrů nad mořem a vybaveni zásobami, jež nám vystačí na měsíc. Budeme i nadále blokovat rizikový průzkum ložisek ropy, dokud vláda opět nevyhlásí moratorium na nové hluboké vrty." 

Dodala ještě:
"Až se zítra v Norsku politici sejdou, mohou udělat obrovský krok směrem k budoucnosti bez ropy a vyjít vstříc čisté energii tím, že vyjádří souhlas s německým návrhem na zákaz hlubokomořských vrtů. Pokud tak neučiní, budou to právě oni, kdo ponese v případě ropné katastrofy v  Severním moři odpovědnost."

 

 

 

Tým Greenpeace informoval kapitána lodi Stena Carron, že z bezpečnostních důvodů nebude žádným způsobem zasahovat u druhé kotvy. Tým dále informoval policii a Chevron, že z bezpečnostních důvodů bude pod základnou po celou dobu umístěn záchranný člun  Greenpeace.  

Aktivisté na základně byli členy týmu, který zastavil vrtné práce na kontroverzní ropné plošině provozované firmou Cairn Energy v hlubokých arktických vodách.

Greenpeace usiluje o zastavení udělování nových povolení pro hlubokomořské vrty a ve Velké Británii hrozí Cameronově vládě právními kroky. Minulý měsíc právní zástupci Greenpeace napsali ministrům 'dopis před akcí', jako první předzvěst snahy o soudní přezkum rozhodnutí prosazující nové hlubinné vrty bez jakéhokoli ponaučení z katastrofy BP.

 

Podívejte se, jak to vypadá uvnitř základny: 

 

Stránky turné Go Beyond Oil (v AJ)

Expedice Go Beyond Oil je výzvou k akci. Je to odpověď na ropnou skvrnu způsobenou společností BP a vyhlídku rostoucí globální teploty. Pokud chceme zdravě žít na zdravé planetě, musíme se odpoutat od ropy. Je to cesta, která právě začala, ale pokud máme dostat svět ze závislosti na ropě, potřebujeme Vás.

Podpořte Greenpeace

Pro zachování nezávislosti v našich postojích a činech nepřijímáme žádné finanční dary od států, politických stran, firem a ani od nadací, které jsou s nimi spojeny. Proto je práce Greenpeace možná jen díky lidem, jako jste Vy. O možnostech podpory Greenpeace ČR se dozvíte zde.