Svatý Václav vzkazuje svému jmenovci na Hradě:" Václave, nedej zahynout nám, ni budoucím, zachraň klima!"

Novinka - 22 října, 2009
Slavné postavy našich dějin dnes připomínají současným politikům jejich historickou odpovědnost za boj s klimatickou změnou.

Svatý Václav vzkazuje svému jmenovci na Hradě: "Václave, nedej zahynout nám, ni budoucím, zachraň klima!"

„Zapište se do historie a zachraňte klima!“, tak zní hlavní motto, vzkaz velikánů naší historie dnešním politikům. Vyzývají je k převzetí odpovědnosti a vůdčí role pro nadcházející klimatický summit, který se bude konat v prosinci v dánské Kodani a kam se upínají naděje všech, kterým leží na srdci problém klimatické změny a hrozeb, které lidstvu i přírodě tato změna přináší.

Řada politiků se již v době nedávné zapsala do historie, pan Gorbačov spolu s panem Kohlem se například spolupodíleli na pádu Berlínské zdi, symbolu rozděleného světa, Evropy. Otázka v současné Spolkové republice tedy zní, zda například německá kancléřka paní Merkelová vstoupí do dějin rozhodnutím o obnovení jaderné energetiky a snížení daní či opravdu dějinným, významným činem, jakým je odvaha prosazovat účinná řešení v boji se změnou klimatu.

Mezi další významné historické osobnosti, které se s touto výzvou obrátily k dnešním politikům patří vedle Svatého Václava také Franz Kafka, Karel IV , Jan Hus nebo Jan Nepomucký. Foto: Ibra Ibrahimovič/Greenpeace

 

 

V celé Evropě tak hrdinové a velikáni historie promluví a osloví současné státníky svou výzvou „ze záhrobí“, z minulosti, aby se tito také zapsali do historie vskutku zlatým perem a učinili vše nezbytné proto, aby na klimatickém summitu v Kodani došlo k dohodě, která nahradí Kjótský protokol, jehož platnost končí v roce 2012.

„Zapište se do historie, zachraňte klima!“, tak zní hlavní poselství velikánů minulosti současným státníkům. Bude vyslyšeno? Greenpeace věří, spolu se Svatým Václavem i slovutným Karlem IV, že ano.

Vítězný sloup v Berlíně ozdobili aktivisté Greenpeace podobně. Znění trasparentu bylo zaměřeno na německou kancléřku: " Kodaň 2009 - Zapište se do historie paní Merkelová a zachraňte klima!"

Foto: Paul Langrock/Zenit/Greenpeace