Prodej uhelných dolů EPH budí ve Švédsku vášně. Pohřbí ho vláda?

Novinka - 15 června, 2016
Dostane se část švédské státní společnost Vattenfall do rukou českých podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče, kteří ovládají energetický koncern EPH? Obchod stále schvaluje švédská vláda, která má poslední slovo. Veřejnost je ale ostře proti případnému prodeji hnědouhelných dolů a elektráren. A i švédstí politici jsou teď na vážkách.

V polovině května se v německé Lužici odehrály masivní protesty proti další těžbě v regionu a proti prodeji dolů a elektráren do rukou české firmy EPH, kterou finančně podporuje investiční firma PPF. Zapojilo se do nich nejméně čtyři tisíce lidí. Obsadili hnědouhelný důl Welzov, překladiště uhlí, elektrárnu Schwarze Pumpe i koleje, po nichž se do ní uhlí vozí. Elektrárna dočasně fungovala jen v krizovém režimu. Demonstranti nechyběli ani na jednání švédského parlamentu, na němž se prodej uhelné divize Vattenfallu řešil. Parlament musel po hlasitých protestech odpůrců prodeje dokonce své jednání na deset minut přerušit.

Prodej budí vášně i ve švédském a německém mediálním prostoru. EPH totiž podle analýzy Greenpeace, kterou média často citují, patří mezi kontroverzní společnosti s neprůhlednou majetkovou strukturou, s historií nestandardních obchodních praktik a s majiteli sídlícími v kyperském daňovém ráji. O protestech v parlamentu a kritice prodeje ve Švédsku a Německu již dříve informovaly Hospodářské noviny.

15. června 2016

Interquick Ltd Office in Cyprus © Stephen Nugent / Greenpeace


:. Sídlo majitelů nadnárodní společnosti EPH na Kypru. Když už jste v okolí, můžete si třeba udělat tetování.

Univerzitní profesor Johan Rockström, který je poradcem vlády a zároveň patří mezi známé odborníky zabývající se schopností ekosystému vypořádat se s následky přírodních katastrof i lidské průmyslové činnosti, chystaný obchod označil za “neetický”. Z Lužice by rád vytvořil oblast, která nabídne zaměstnání šesti tisícům lidí, kteří dosud ve zdejších dolech pracují.

Dagbladet pak ústy zástupců sociálních demokratů upozorňuje na to, že EPH nemá žádnou strategii, která by se týkala udržitelného hospodaření v souladu s moderními ekologickými trendy a postupy.

Podle německého deníku Süddeutsche Zeitung je otázkou, zda se dnes dá na prodeji hnědého uhlí ještě vydělat. "Vyhlídky lužických dolů se poté, co německá vláda začala hovořit o ukončení využívání hnědého uhlí, zhoršily," napsal list. Jiný německý deník Tagesspiegel se zase obává toho, že se česká EPH bude chovat značně nepředvídatelně. "Nemají ani dobrou pověst," píše se v listu.

 

15. června 2016

Interquick Ltd Office in Cyprus © Stephen Nugent / Greenpeace


:. Pošta pro Křetínského končí v těchto schránkách.

A švédský portál Svenska Dagbladet, který cituje sociální demokraty, soudí, že by se měla transakce “zcela zastavit”. Důvodem má být neexistence jakékoliv strategie, která se týká moderních ekologických trendů a postupů.

Podle analytiků dnes EPH hraje na jednu hlavní kartu: počítá s ukončením provozu jaderných elektráren v Německu a s tím souvisejícím prudkým vzrůstem cen hnědého uhlí jako zdroje "rychlé” a spolehlivé energie.

Švédský ministr pro rozvoj podnikání a inovace Mikael Damberg, kterého citovala agentura AP, uvedl, že vláda i nadále obchodní dohodu s EPH posuzuje. Pokud bude transakce dokončena, stane se tak podle AP ve třetím čtvrtletí letošního roku. Protesty lidí po celém světě v rámci akcí Break Free, ale ukazují, že EPH to s hnědouhelným byznysem lehké mít nebude.