Celý svět zasáhly akce namířené proti fosilním palivům. Zapojili jsme se

Novinka - 9 května, 2016
Organizace Greenpeace se připojila k celosvětovým nenásilným akcím namířeným proti dalšímu získávání a zpracování fosilních paliv. Pod heslem "Break Free" se akce postupně uskuteční na šesti kontinentech v průběhu následujících dvou týdnů.

Přibližně 10 000 lidí již s hesly "nechme uhlí, ropu a plyn v zemi" prošly filipínským městem Batangas.

9. května 2016

Break Free from Fossil Fuels Activity in Batangas © Jimmy Domingo / Greenpeace

 

Žádali zastavení megalomanského projektu výstavby 600megawattové uhelné elektrárny v lokalitě Barangay Pinamucan Ibaba.

"V našem zápase proti fosilním zdrojů energie je jihovýchodní Asie hlavním bojištěm. Nemůžeme si dovolit ustoupit těm, kteří nemyslí na nic jiného, než na zisky a lidi je nezajímají a kteří plundrují životní prostředí místo toho, aby ho chránili," sdělil Yeb Saňo, šéf jihoasijské pobočky Greenpeace.

Loňský rok byl vůbec nejteplejším v dosud známé historii a ukázal, že klimatické změny jsou skutečné. Obyvatelé celého světa byli zasaženi extrémními změnami počasí. Fosilní průmysl zároveň čelí doslova revolučním změnám - ceny paliv se propadají, firmy masivně odprodávají své majetky. Nikdy nebyla lepší doba k přechodu na čistou a udržitelnou energii.

Organizace Greenpeace proto spolupracuje s mnoha dalšími partnerskými sdruženími a komunitami z celého světa - jmenovitě z jižní Afriky, Indonésie, Filipín, USA, Kanady a Španělska.

9. května 2016

Break Free from Fossil Fuels Activity in Batangas © Jimmy Domingo / Greenpeace

 

"Komunity, které zasáhnou klimatické změny nejdříve, nečekají, až začnou jednat regionální vlády. Zahajují troufalé akce a celý svět by měl jejich počínání sledovat," řekla Jennifer Morgan, ředitelka Greenpeace International.

"Pařížská dohoda byla možná jen díky tomu, že miliony lidí strávilo léta života v zápase o klimatickou spravedlnost. Vlády, které přislíbily jednat, musíme sledovat a ujistit se, že dodrží slovo. Jedinou cestou, jak se vypořádat s klimatickými změnami, je rychlý přechod ke stoprocentně obnovitelným zdrojům energie, nechat ropu, uhlí a plyn v zemi," dodala Morgan.

"Musíme si vybrat mezi destruktivním přístupem, který zahrnuje dolování fosilních paliv nebo přechodem na udržitelný způsob života," uvedla Melina Laboucan-Massimo, zástupce organizací Greenpeace a 350.org.

"Potřebujeme ambiciózní projekty zahrnující obnovitelné zdroje energie, ne další těžbu z ropných písků," dokončila.

Ve světě se odehraje či již dokonce odehrává mnoho akcí namířených proti fosilním zdrojům paliv. Například v Indonésii se 11. května vydá průvod tisíců lidí 11. května k prezidentskému paláci v Jakartě. Vyjádří nesouhlas s těžbou uhlí. Budou chtít také, aby prezident Joko Widodo revidoval megalomanský uhelný projekt, který má zemi dodávat 35 000 megawattů energie z neobnovitelných zdrojů.

V Americe a v Kanadě se v době od 12 do 15. května sejdou další lidé při protestech proti uhlí a proti těžbě dalších fosilních paliv. Vyzvou prezidenta Obamu, aby ukončil těžbu v Arktidě, Atlantiku a v Mexickém zálivu.

Další demonstrace se odehrají v Evropě (v Barceloně) a také v jižní Africe.