Toto vše jsme loni uskutečnili díky vám. Děkujeme

Novinka - 25 ledna, 2016
Možná to byl rekordně nejteplejší rok, ale jedna věc je jistá: Rok 2015 byl signálem naděje a změny environmentálnímu hnutí. Přinášíme devět důležitých událostí, které se loni mohly uskutečnit díky vám.

Obrovské poselství za 100 % obnovitelné energie vytvořené stovkami lidí během klimatického summitu COP 21 v Paříži.
:. Obrovské poselství za 100 % obnovitelné energie vytvořené stovkami lidí během klimatického summitu COP 21 v Paříži.

1. Pomohli jste akcelerovat konec uhlí!

Počínaje malou vesničkou v Turecku, která na sebe vzala odpovědnost za „pokus o získání země", kde byla plánována výstavba nové elektrárny, až po OBĚ strany Norského parlamentu, které se shodly, že se zbaví závislosti na uhlí, měla velká "černá skála" velmi špatný rok.

V Austrálii bylo schválení hlavního uhelného projektu, který byl plánován přímo na prahu Velkého bariérového útesu, svrženo Federálním soudem. Následně poté se několik hlavních bank odvrátilo od těchto investičních záměrů a opustily Adani, společnost stojící za těžebním lomem. Ale boj není u konce - Adani je úporná a vytrvalá – a síla a nadšení ochránit australský bariérový útes bude narůstat.

Více než 145 000 lidí podepsalo petici Zachraňte útes, která vedla hlavní banky v Austrálii k tomu, že se distancovaly od investic do uhelných projektů, které by ohrozily Australský bohatý mořský život a měly za následek vážné nárůsty emisí uhlíku.:. Více než 145 000 lidí podepsalo petici Zachraňte útes, která vedla hlavní banky v Austrálii k tomu, že se distancovaly od investic do uhelných projektů, které by ohrozily Australský bohatý mořský život a měly za následek vážné nárůsty emisí uhlíku.

2. Připojili jste se k aktivistům Greenpeace, abyste řekli NE Shellu!

Laxní aktivismus je lenošení? OMYL!

Když 13 aktivistů Greenpeace v USA bylo zavěšeno z mostu St. Johna v Portlandu aby zablokovali loď ropné společnosti Shell, aby nemohla vyplout k Aljašským vodám, podporovali jste je svou láskou přes Twitter, sdílením přes Facebook, podepisováním peticí a všemi těmi povzbuzujícími zprávami, které zaplavovaly naši emailovou poštu. Díky vaší podpoře byla loď donucena k dočasnému návratu do přístavu.

13 lezců versus 1 obrovská loď. Ale nakonec „Lidé versus Shell" zvítězili!:. 13 lezců versus 1 obrovská loď. Ale nakonec „Lidé versus Shell" zvítězili!

V Británii byla vztyčena Aurora, naše obrovská polární medvědice. Přímo před vedením společnosti Shell. A odmítala odejít, dokud Shell neslíbí, že ustoupí od svých plánů těžit ropu v Arktidě. A... oni to udělali! Odešli z Arktidy.

Herečka Emma Thompson a aktivisté Greenpeace s Aurorou, polární medvědicí. V září Shell zastavil plány na průzkumné vrty v Arktidě.:. Herečka Emma Thompson a aktivisté Greenpeace s Aurorou, polární medvědicí. V září Shell zastavil plány na průzkumné vrty v Arktidě.

3. Zachránili jste ty malé...

... jako je sviňucha kalifornská (vaquitas). Tyto vzácné druhy sviňuchy jsou na hranici toho, aby se brzy staly vymřelým druhem, protože jsou chytány do sítí nastražených na jiné ohrožené žijící ryby – smuhy Mc Donaldovy.

100 000 z vás se ale za ně postavilo a požadovalo ochranu ohrožených sviňuch. USA a Čína souhlasily, že se vypořádají s pašováním smuh. Hong Kong udělil pokuty provozovatelům dvou obchodů s mořskými živočichy, které prodávají části těchto ohrožených ryb.

Cena močového měchýře smuh dosahuje až výše 654 000 USD. Ale vy jste pomohli dotlačit vlády, aby ukončily kšeftování s tímto produktem.:. Cena močového měchýře smuh dosahuje až výše 654 000 USD. Ale vy jste pomohli dotlačit vlády, aby ukončily kšeftování s tímto produktem.

Mexiko oznámilo dočasný zákaz používání sítí na ryby v místech výskytu sviňuch. A protože tito vzácní mořští savci potřebují více ochrany ze strany všech států, kterých se to týká, jsme blíže než kdy dříve jejich ochraně.

Na světě zbývá již jen 57 jedinců tohoto druhu. Děkujeme, že jste pomohli je ochránit.:. Na světě zbývá již jen 57 jedinců tohoto druhu. Děkujeme, že jste pomohli je ochránit.

4. ..a pomohli jste zachránit i ty velké.

Indonéské pralesní požáry byly označeny za „zločin proti lidskosti", řízený firmami, které připravují půdu pro palmový olej a ohrožují tak životy orangutanů.
Ale stovky tisíc z vás se připojilo k akci, abyste donutili velké světové obchodní značky včetně Nestlé, Unilever, PG a Matell, aby přestaly kupovat produkty spojené s kácením pralesů. Výsledkem je, že indonéský papírenský gigant, firma APRIL, letos souhlasila, že přestane drancovat prales na popel.

Děkujeme že jste pomohli ochránit domov orangutanů!:. Děkujeme že jste pomohli ochránit domov orangutanů!

Protože požáry pokračovaly v průběhu roku, pomohli jste také dotlačit indonéského presidenta Jokowi, aby zastavil vypalování pralesa jednou provždy, a doručili jsme přes 250 000 podpisů z celého světa přímo prezidentovi osobně.

Na klimatické konferenci CPO21 v Paříži jsme předali petici proti ničení lesů a rašelinišť podepsanou 253 800 lidmi z celého světa. Děkujeme vám!:.  Na klimatické konferenci CPO21 v Paříži jsme předali petici proti ničení lesů a rašelinišť podepsanou 253 800 lidmi z celého světa. Děkujeme vám!

5. Podali jste malou pomocnou ruku ve velké bitvě

Rusko také trpí požáry a plundrováním země, a vaše podpora nám pomohla poslat tamní bojovníky s ohněm do bitvy přímo s plameny.

V listopadu Ruská vláda zakázala vypalování suché trávy na zemědělské půdě a v chráněných krajinných oblastech.

Trvalo 6 let, než se podařilo zastavit pálení suché trávy, a letos se to konečně stalo!:. Trvalo 6 let, než se podařilo zastavit pálení suché trávy, a letos se to konečně stalo!

V Amazonii jste se postavili po boku komunity domorodého kmene Ka´apor a pracovali s nimi na monitorování a ochraně jejich země před invazí ilegálních těžařů.

Domov kmene Ka´apor, kterým se také říká "obyvatelé pralesa", byl posílen o technologie, které dokumentují invazi těžebních nákladních vozů na jejich území.:. Domov kmene Ka´apor, kterým se také říká "obyvatelé pralesa", byl posílen o technologie, které dokumentují invazi těžebních nákladních vozů na jejich území. Zde byla nainstalována tajná kamera, aby monitorovala domorodé území v oblastech, které používají ilegální těžaři.

A v Indii byl kus lesa, o který se vedl dlouhý spor a měl být vydražen, úspěšně po letech aktivit indické Greenpeace navrácen zpět místní komunitě.

6. Řekli jste NE levnému jednorázovému oblečení

Hlavní obchodní řetězce jako Aldi, Lidl nebo Tchibo vyslechli vaše přání a požadavky na svět bez toxických látek a zavázaly se eliminovat všechny nebezpečné chemické látky z textilu a oblečení do 1. ledna roku 2020.

Děkujeme za pomoc vytvořit hnutí pro #detox:. Děkujeme za pomoc vytvořit hnutí pro #detox

7. Dotlačili jste Internetové obry, aby se přiklonily k obnovitelným zdrojům energie

Kdyby Internet byla země, byla by šestá z pohledu spotřeby energie. Dotlačili jsme Google, Apple a Facebook aby se připojily k podpoře obnovitelných zdroj energie, a v červnu se Korejský internetový obr Naver zavázal ke 100% obnovitelným zdrojům energie.

Téměř vše je v dnešní době online. Proto musíme přimět počítačová datová centra, tak jako jedno v severní Virginii, aby používala obnovitelné zdroje energie:. Téměř vše je v dnešní době online. Proto musíme přimět počítačová datová centra, tak jako jedno v severní Virginii, aby používala obnovitelné zdroje energie

8. Vyděsili jste ropné těžařské společnosti

Nastává čas pro klimatickou spravedlnost! Loni jsme podpořili ostrovní národ Kiribati, aby se dožadoval memoranda o všech nových uhelných dolech.

Během hovorů v rámci Pařížského klimatického summitu Filipínská komise pro lidská práva oznámila, že bude vyšetřovat hlavní znečišťovatele jako Exxon, a následovala globální petice podporovaná veřejností, která získala 100 000 podpisů.

Filipíny zahájily světově zcela první národní vyšetřování proti lidským právům vůči 50 obřím znečišťovatelům.:. Filipíny zahájily světově zcela první národní vyšetřování proti lidským právům vůči 50 obřím znečišťovatelům.

A v USA konečně skončil bouřlivý boj, který se roky táhl, když bylo prezidentem Obamou jednoznačně odmítnuto prodloužení kontroverzního ropovodu Keystone XL z Kanady do Spojených států amerických a Mexického zálivu. Ano, síla lidí zvítězila!

9. Záleželo vám na změně nekontrolovatelného průmyslu s tuňáky

Světové populace tuňáků výrazně ubývá, což je podporováno průmyslem, který zneužívá otrokářské a agresivní metody rybaření k výlovu a plundrování oceánů. Lodě Greenpeace byly na moři a dohlížely na praktiky, jaké používají obchodníci pro výlov tuňáků. A Čína byla vystavena tlaku, aby zastavila pofidérní aktivity společnosti, která se snažila vydělat miliony dolarů lovením ryb, z nichž některé jsou nejohroženějšími druhy v Pacifiku.

Otroctví a nadměrný rybolov – tuňákový průmysl je mimo kontrolu, ale vaše volba a hlasy spotřebitelů to pomáhají změnit.:. Otroctví a nadměrný rybolov – tuňákový průmysl je mimo kontrolu, ale vaše volba a hlasy spotřebitelů to pomáhají změnit.

Světoví vůdci pozorně sledují hrozbu globálního oteplování a klimatické změny, 196 zemí světa se v Paříži zavázalo ke změnám a snižování emisí, obnovitelné zdroje energie jsou na vrcholu, a na celém světě zesiluje environmentální hnutí napříč kontinenty, národy a etniky. Děje se globální změna a VY jste v centru jejího dění!

Tak se ukaž, co přineseš, roku 2016!

Shuk-Wah Chung je editorkou v Greenpeace East Asia. Můžete ji sledovat na Twitteru @shookiewah

Témata