Tykač si na limitech vylámal zuby

Převzetí velkolomu ČSA společností ČEZ může být pro Horní Jiřetín dobrá zpráva

Novinka - 28 října, 2009
28. října 2009, Praha – Podle informací ekonomických médií z včerejšího večera se schyluje na českém energetickém trhu k výjimečnému obchodu: ČEZ zamýšlí vyměnit se společností Czech Coal elektrárnu v Počeradech za velkolom ČSA. Právě případné rozšíření tohoto dolu, které Czech Coal (resp. jeho dceřiná firma Litvínovská uhelná) po léta neúspěšně prosazoval, by stálo domov dva tisíce obyvatel města Horního Jiřetína a osady Černice.

Aktivisté Greenpeace protestují proti snahám Mostecké uhelné o prolomení limitů těžby.

„Pokud se chce Czech Coal velkolomu ČSA skutečně vzdát, může to být pro obyvatele Horního Jiřetína překvapivě dobrá zpráva. Mimo jiné tak bude totiž potvrzeno, že ani drsný tunelář Tykač se svými kontakty neměl dost síly na to, aby prolomení limitů protlačil. V opačném případě by 750 miliónů tun uhlí přenechal konkurenci jen těžko,“ konstatoval dnes vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.

Přechod velkolomu ČSA do vlastnictví ČEZ by mohl mít následující výhody:

a) Otázka teplárenství by přestala být ve vztahu k limitům relevantní. ČEZ by totiž kontroloval téměř 60 % veškeré české produkce hnědého uhlí. Pokud by se stát rozhodl zajistit přednostní dodávky paliva pro teplárny, musel by přimět ČEZ (ať už uplatněním svých majoritních vlastnických práv, nebo legislativní úpravou), aby jim ho poskytoval. K tomu by stačilo uzavřít jednu velkou dosud nerekonstruovanou elektrárnu (např. Prunéřov) – takto ušetřené uhlí by na trhu s rezervou nahradilo výpadek dodávek teplárenského uhlí po zastavení těžby ve velkolomu ČSA. (1)

b) Majitel dolu by nemohl nadále vyhrožovat státu mezinárodní arbitráží pro případ, že by stát rozhodl dobývací prostor pod Horním Jiřetínem zrušit. (2) Ačkoliv riziko neúspěchu v takovém arbitrážním řízení bylo podle právních expertů nízké, stalo se hlavním oficiálním důvodem, proč Topolánkův kabinet na jaře 2008 odmítl provést odpis uhlí pod ohroženým městem. (3)

c) Severočeské doly (4), do jejichž portfolia bude velkolom ČSA patrně zařazen, by případným prosazováním likvidace Horního Jiřetína přišly o pracně budovanou image společensky zodpovědné a slušné firmy. Oproti tomu dosavadní vlastníci velkolomu ČSA na pověst své společnosti dbali mnohem méně a mohli si dovolit drsnější metody komunikace se svými oponenty.

„Ano, Martin Roman má větší vliv než Pavel Tykač. Nicméně prolomení limitů a zbourání Horního Jiřetína odmítá dlouhodobě 73 procent občanů. Předpokládáme proto, že i pro tak silného hráče jako je ČEZ by bylo obtížné nalézt pro prolomení limitů potřebnou politickou podporu. Volby do sněmovny jsou totiž za dveřmi. Změny vlastníka se tedy nebojíme. Společně s místními lidmi budeme naopak intenzivně tlačit na politiky, aby využili státního podílu v ČEZu ke zrušení dobývacího prostoru pod Horním Jiřetínem,“ uvedl dnes ředitel kampaní Greenpeace Jan Piňos.

Kontakty:
-------------
Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR
tel: +420 723 623 238, e-mail:

Poznámky pro editory:
-------------------------------

(1) Tento krok by přitom nijak neohrozil tuzemské dodávky elektřiny – uzavření Prunéřova by vedlo pouze ke snížení současného masivního českého vývozu elektřiny (loni šlo o 11,5 TWh, tedy 15 % čisté roční výroby) cca na třetinu. Podrobné výpočty vám na vyžádání rádi zašleme.

(2) Současní majitelé Tykač, Pudil a Bobela vlastní společnost Czech Coal, a.s., prostřednictvím účelově zřízených holandských a kyperských společností. Mohli se proto pokusit napadnout Českou republiku na základě mezinárodních dohod o ochraně investic. V ČEZu sice podle dostupných údajů vlastní 8 % akcií zahraniční investoři, nicméně vzhledem k enormním ziskům společnosti je nepravděpodobné, že by se rozhodli rating své firmy ohrožovat arbitráž.

(3) Topolánkova vláda namísto toho připravila novelu horního zákona, která měla proces odpisu formálně usnadnit a minimalizovat riziko případného sporu s uhlobarony.

 


(4)    Právě prostřednictvím Severočeských dolů, a.s., kontroluje ČEZ již nyní dva největší hnědouhelné doly v zemi – Nástup Tušimice (DNT, Libouš) a Bílinu.