Slovenské vítězství: uhelná elektrárna v Trebišově nebude

Krajský stavební úřad v Košicích vydal negativní stanovisko k projektu výstavby uhelné elektrárny v Trebišově.

Novinka - 24 února, 2010
„Tuto zprávu považujeme za obrovské vítězství občanů Trebišova, občanských organizací, ale i životního prostředí celkově. Dobrou zprávou je, že KSÚ vzal v úvahu i vůli občanů – petici s více než 9000 podpisy a přes 3500 písemných připomínek během procesu EIA. KSÚ tak vydal velmi dobrý signál, že občané jsou důležití a uznávaní v procesu posuzování takto velkých projektů“, řekla Andrea Zlatňanská, koordinátorka kampaní Greenpeace Slovensko.

Aktivisté Greenpeace protestují před Městským úřadem v Trebišově proti výstavbě uhelné elektrárny.

Podle Greenpeace je rozhodnutí KSÚ důležité i z hlediska ochrany klimatu. Elektrárna v Trebišově by kromě jiných škodlivin vyprodukovala ročně přibližně 4 milionů tun CO2, což je v  době, kdy nás ohrožují klimatické změny nemyslitelné. Uhelné elektrárny jsou celosvětově jedním z největších přispěvatelů ke změnám klimatu, a proto by podle environmentalistů měly patřit minulosti.

„S projektem nesouhlasí nejen občané Trebišova a environmentální organizace, ale i řada úřadů. Seznam nesouhlasných stanovisek je skutečně velmi dlouhý. Doufáme, že i po případném odvolání ze strany investora, společnosti Československá energetická spoločnosť, a.s., zůstane rozhodnutí KSÚ neměnné a občané Trebišova si budou moci konečně po dlouhých letech ohrožení projektem vydechnout“, doplnila Zlatňanská.