Výstava „Sedm úžasných pralesů“ pokračuje

Novinka - 18 ledna, 2006
I v roce 2006 pokračuje putovní výstava věnující se problematice ohrožení posledních pralesních oblastí na světě.
V roce 2006 pokračuje putovní výstava po České republice věnující se problematice ohrožení posledních sedmi velkých pralesních oblastí na světě.

Výstava „Sedm úžasných pralesů“ přibližuje široké veřejnosti situaci v posledních sedmi velkých souvislých pralesních oblastech světa:
 

· amazonském tropickém deštném pralese
· deštných pralesech mírného pásma Jižní Ameriky – horské oblasti na jihu Chile
· tropických deštných pralesech střední Afriky
· původních pralesech Sibiře
· posledních zbytcích původních lesů Evropy,
· pralesech Severní Ameriky
· tropických deštných lesech jihovýchodní Asie, zejména v Indonésii a na Papui – Nové Guinei

Pralesy po celém světě oplývají neuvěřitelnou rozmanitostí živočišných a rostlinných druhů, přičemž klíčovým způsobem ovlivňují rovnováhu zemského ekosystému. Plní řadu nenahraditelných funkcí: vyrábí kyslík a pohlcují oxid uhličitý, čistí vodu, zabraňují erozi a regulují podnebí (zmírňují vlny veder, extrémního chladu, sucha a bouří).

Osmdesát procent všech světových pralesů je dnes již zničeno. Každé dvě vteřiny mizí plocha pralesa o velikosti fotbalového hřiště, což je přibližně 10 milionů hektarů ročně. Navždy mizí nesčetné druhy rostlin, a to i těch, které dosud nebyly vědecky popsány a které by mohly přispět k léčbě závažných civilizačních chorob. Mizí velké množství živočišných druhů a životní prostor původních domorodých národů s jejich jedinečnými znalostmi.

Z původních 63 milionů čtverečních kilometrů netknutého pralesa dnes tak již na Zemi existuje pouze sedm velkých, souvislých pralesních oblastí – sedm úžasných pralesů, které je bezpodmínečně  nutné chránit a zabránit jejich zničení.

Greenpeace vede již mnoho let celosvětovou kampaň za záchranu pralesů. Snaží se prosadit, aby všechni dřevozpracovatelé používali pouze certifikované dřevo, které pochází z legální, kontrolované těžby.


Výstava se představí v těchto místech:

Vyškov na Moravě (15. ledna – 15. února)
Muzeum Vyškovska, Nám.Čs.armády 2

Domažlice (15. ledna – 31. ledna)
Ekocentrum Taurus, Náměstí Míru č. 40
každé úterý a čtvrtek od 14:00 do 16:30

Horšovský Týn (1. února – 28.února)
Městské kulturní centrum, Náměstí Republiky 105

Kampań za záchranu pralesů na stránkách Greenpeace international

Tags